Askerî Elektronik Sanayi ya da kısaca ASELSAN (ASELS) Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri'nin askerî haberleşme ihtiyaçlarını karşılanması amacıyla 1975 yılında kurulan Ankara merkezli savunma sanayisi şirketidir.

Bedelsiz Potansiyeli Nedir? Nasıl Hesaplanır? 

Bir şirket, sermaye arttırımlarını kayıtlı tavana kadar yapabilir. Kayıtlı tavanda gösterilen rakam, şirketin sermayesinin en fazla ne kadar olabileceğini gösterir. Kayıtlı tavan düşük ise yükseltmek için zamanı gelince SPK’ya başvuru yapılır. Formülü ise “Bedelsiz Potansiyeli = (Özkaynaklar - Ödenmiş Sermaye) / Ödenmiş Sermaye” formülü kullanılmaktadır. Çıkan sonuca da x100 ekleyerek bedelsiz potansiyeli yüzdesi bulunur.

Yazılım Şirketinden %200 Bedelsiz Açıklaması! Yazılım Şirketinden %200 Bedelsiz Açıklaması!

ASELSAN'nın Bedelsiz Potansiyeli 

Aselsan (ASELS) şirketinin özkaynakları 44.627.733.000 TL, ödenmiş sermayesi ise 2.280.000.000 TL değerinde. Şirketin özkaynakları ile ödenmiş sermayesi arasındaki oran hesaplandığında bedelsiz potansiyeli oranı yüzde 979 olarak sonuç veriyor. Rekor bedelsiz potansiyelinin gerçekleşmesi halinde 100 lotu olan yatırımcıların toplam lotu 1079 lota çıkabilir. Bedelsiz potansiyeli şirketin bedelsiz sermaye artırımı yapacağı anlamına gelmemektedir.