MIATK, bedelsiz sermaye artırımı kararı alan firmalar arasında yer almaktadır. Şirket, Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) %1200,00 oranında bedelsiz sermaye artırımı için başvuruda bulunmuştur. Şirket, tamamen iç kaynaklardan sağlanacak şekilde mevcut sermayesini 38 milyon TL'den 494 milyon TL'ye çıkarmayı planlamaktadır. Yatırımcılara dağıtılacak bedelsiz pay miktarı ise 456.000.000 TL olarak hesaplanmaktadır.

Peki elinde MIATK hissesi olan yatırımcılar bedelsiz esnasında ne kadar lot alacak?

Bu şirketten %566 bedelsiz ! Bu şirketten %566 bedelsiz !

MIATK şirketi, %1200 oranında hisse bölünmesine gidecektir. Hisse bölünmesi öncesindeki fiyatı 240 TL olarak kabul edelim. Bir yatırımcının elinde 500 adet MIATK hissesi bulunsun ve bu bölünme sonucunda 6000 lot daha alabilsin. Bu durumda yatırımcının toplamda 6500 adet MIATK hissesi olacak. Hisse bölünmesi sonrasında ise yeni fiyatın 18,49 TL olması beklenmektedir.

NASIL HESAPLANIR?
* Mevcut Lot Sayınız: Elinizde bulunan, bölünmeden önceki lot sayınızı temsil eder.

* Bölünme Oranı: Şirketin açıkladığı Rüçhan Hakkı Kullanım Oranıdır ve yüzdeyle (%) ifade edilir.

*   Hisse Fiyatı: Bu hesaplama hissenin bölündüğü günün bir önceki seansındaki Ağırlıklı Ortalama Fiyatına göre yapılmaktadır.

* Elde Edilecek Lot Miktarı: Mevcut Lot Miktarı x (Bölünme Oranı/100)

* Bölünme Sonrası Yeni   Fiyat: Bölünme Öncesi Fiyat / (1+(Bölünme Oranı/100))

Bedelsiz Sermaye Artırımı Nedir?
Bedelsiz sermaye artırımı, ortaklarından bir bedel alınmaksızın, yeni hisse senedi çıkarılarak  şirket sermayesinin artırılmasıdır. Bedelsiz sermaye artırımı iç kaynaklardan karşılanmaktadır. Bedelsiz sermaye artırımında şirketin kasasına ek  para girişi olmaz.

Bedelsiz Bölünme
Bu tabir genellikle yatırımcılar arasında, Bedelsiz Sermaye Artırımının eş anlamlısı olarak kullanılmaktadır. Bedelsiz Sermaye Artırımı yerine Bedelsiz Bölünme şeklinde de kısaltılarak kullanılır.

Nasıl Faydalanırım?
Aksi belirtilmemişse, Bedelsiz Sermaye Artırımının gerçekleşeceği günün önceki işlem gününde  pay sahibi olan tüm yatırımcılar, ayrım yapılmaksızın bu haktan yararlanabilir. Üstelik yatırımcının bedellideki gibi herhangi bir ödeme yapmasına da gerek yoktur.

Editör: Ceyda Güven