2023 yılında piyasalardaki önemli gelişmeler arasında öne çıkan faktörler şunlardı:

  1. Kahramanmaraş Depremi: Yılın başlarında yaşanan deprem, piyasalarda olumsuz bir etki yarattı ve ekonomik dengeleri sarsarak belirsizliği artırdı.

  2. Genel Seçim: Türkiye'de gerçekleşen genel seçimler, piyasalarda belirsizlik yaratırken seçim sonrasında ekonomi yönetiminde değişiklik yaşandı.

  3. Ekonomi Yönetimi Değişikliği: Yeni dönemde ekonomi yönetiminde yapılan değişiklikler, piyasalarda politika ve yönetimdeki dönüşü temsil etti.

  4. Yurt İçi ve Yurt Dışında Para ve Maliye Politikası Değişikliği: Hem içerde hem de uluslararası arenada para ve maliye politikasındaki değişiklikler, piyasalar üzerinde etkili oldu.

  5. Enflasyon, Faiz ve TL Mevduat Sarmalı: Yıl boyunca enflasyon, faiz oranları ve TL mevduatları arasındaki dinamikler, piyasaların performansını etkileyen önemli unsurlardı.

  6. İsrail - Hamas Savaşı: Ortadoğu'da yaşanan İsrail - Hamas çatışmaları, bölgesel gerginliklerin etkisiyle piyasalarda dalgalanmalara neden oldu.

BIST100 Endeksi:

2023 yılında BIST100 endeksi, 5.568 baz puanla başladı ve yılı 7.400 baz puan civarında tamamladı. Endeks, seçim belirsizliğinin sona ermesi, ekonomi yönetimindeki değişiklikler ve rasyonel para politikalarının etkisiyle yılın ikinci yarısında güçlü bir toparlanma gösterdi.

Sektörel Gelişmeler:

Yüksek enflasyonun etkisiyle baskılanan sigortacılık sektörü, 2023 yılında en çok yükselen sektör oldu.

Yatırımcılar Dikkat! Aracı Kurum Çimento Hissesi İçin Hedef Fiyat Düşürdü! Yatırımcılar Dikkat! Aracı Kurum Çimento Hissesi İçin Hedef Fiyat Düşürdü!

Türkiye Politika Faizi:

Yılın başında %8,50 olan politika faizi, yılı %42,50 seviyesinde tamamladı. Seçim öncesi ve sonrasında para politikasında farklı yaklaşımlar izlendi, faiz artırımları gerçekleşti.

Enflasyon:

2023 yılının başlarında %64,3 olan enflasyon, yıl sonunda %62 seviyesine geriledi. Ancak seçim sonrasında enflasyon, kur dalgalanmaları ve vergi zamlarıyla tekrar yükselişe geçti.

Yılın En Çok Kazandıran Hissesi:

BIST100 endeksinde en çok kazandıran hisse senedi, Borusan (BRSAN) oldu. BRSAN, yatırımcısına 1 yılda %600 kazanç sağladı. Örneğin, 30 Aralık 2022'de 1 lot BRSAN hissesi 84,05 TL iken, aynı lotun değeri 30 Aralık 2023'te 59.100 TL'ye ulaştı.

Editör: Burhanettin Ercuman