3.547.500 dolar'lık sipariş aldı! 3.547.500 dolar'lık sipariş aldı!

Göltaş Göller Bölgesi Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (GOLTS), Göltaş Çimento’nun ana faaliyet konusu, ileri teknoloji ve tam otomasyon sistemlerini kullanarak klinker, çimento ve hazır beton üretmektir. Ürünler yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda satışa sunulmaktır.

Bu firma, özkaynakları ile ödenmiş sermayesi arasındaki oranı hesaplandığında, bedelsiz sermaye artırımı potansiyeli yüzde 8644 olarak saptanmıştır.

Bedelsiz Sermaye Arttırımı Nedir ? Potansiyeli Nasıl Hesaplanır ?

Şirket, sermaye arttırımlarını kayıtlı tavana kadar yapabilir. Kayıtlı tavanda gösterilen rakam, şirketin sermayesinin en fazla ne kadar olabileceğini gösterir. Kayıtlı tavan düşük ise yükseltmek için zamanı gelince SPK’ya başvuru yapar.

Formülü ise  “Bedelsiz Potansiyeli = (Özkaynaklar - Ödenmiş Sermaye) / Ödenmiş Sermaye” şeklinde hesaplanır.

GOLTS Bedelsiz Potansiyeli Hesaplanması 

Göltaş Göller Bölgesi Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (GOLTS) şirketinin özkaynakları 1.555.959.000 TL, ödenmiş sermayesi ise 18.000.000 TL değerinde. Şirketin özkaynakları ile ödenmiş sermayesi arasındaki oran hesaplandığında bedelsiz potansiyeli oranı yüzde 8644 olarak sonuç veriyor. Rekor bedelsiz potansiyelinin gerçekleşmesi halinde 500 lotu olan yatırımcıların toplam lotu 43.720 lota çıkabilir. Bedelsiz potansiyeli şirketin bedelsiz sermaye artırımı yapacağı anlamına gelmemektedir.