Akaryakıt Fiyatlarına Yeni ÖTV Zam

Son yıllarda kur ve vergi artışlarıyla hızla yükselen akaryakıt fiyatlarına bugün bir zam daha yapıldı.

TÜİK'in yılın ilk altı ayına ilişkin enflasyon verilerini açıklamasının ardından, akaryakıta ÖTV zammı geldi. Benzin, motorin ve otogazda (LPG) maktu ÖTV tutarları altı aylık üretici enflasyonu kadar artırıldı. Bu artış, benzin ve motorinde yaklaşık 2'şer TL'lik vergi zammına denk geliyor.

16 Temmuz 2023'te Cumhurbaşkanı Kararı ile akaryakıt ürünlerinde maktu özel tüketim vergisi (ÖTV) tutarları 5'er TL artırılmış ve bu tutarların her 6 ayda bir üretici fiyat endeksi (ÜFE) artış oranında zamlanması düzenlenmişti.

Bu karar doğrultusunda, TÜİK'in bugün açıkladığı altı aylık üretici enflasyonu oranında, benzin, motorin ve otogazdaki (LPG) maktu ÖTV miktarları yeniden artırıldı.

Türkiye Gıda Devi Temettüsünü Dağıttı! Türkiye Gıda Devi Temettüsünü Dağıttı!

Akaryakıt Fiyatlarına Yeni Zam: Motorin, Benzin ve Otogaz Artışları

TÜİK, altı aylık üretici enflasyonunu yüzde 19,49 olarak açıkladı.

Bu doğrultuda, motorinde litre başına 8,86 TL, benzinde litre başına 9,45 TL olan maktu ÖTV tutarlarına yüzde 19,49 oranında zam yapıldı. Böylece, litre başına maktu ÖTV benzinde 11,29 TL'ye, motorinde 10,59 TL'ye ve otogazda 8,67 TL'ye yükseldi.

Bu artışlara ek olarak yüzde 20'lik KDV de uygulanıyor.

Sonuç olarak, litrede motorine 2 lira 7 kuruş, benzine 2 lira 21 kuruş ve otogaza 95 kuruş zam geldi.

ÖTV zammıyla birlikte benzinin litre fiyatı yaklaşık olarak İstanbul'da 44,70 TL'ye, Ankara'da 45,70 TL'ye ve İzmir'de 46,06 TL'ye yükseldi.

Motorinin litre fiyatı ise yaklaşık olarak İstanbul'da 44,60 TL'ye, Ankara'da 45,63 TL'ye ve İzmir'de 46,00 TL'ye çıktı.

Fiyatlar, iller, ilçeler ve bayiler arasında farklılık gösterebilmektedir.

Sigara ve alkollü ürünlere de zam

Aynı genelge ile tütün içeren sigaralar ve alkollü ürünlere de TÜİK'un altı aylık üretici enflasyonu kadar yani %19,49 zam gelmiş bulunuyor.

Editör: Yusuf Emin Güney