Dev Aracı Kurum 11 Hissede Hareket Bekliyor Dev Aracı Kurum 11 Hissede Hareket Bekliyor

Nisan ayında, Almanya'da yatırımcıların ülke ekonomisine dair beklentilerini ölçen ZEW endeksi sert bir düşüş kaydetti. Mart ayına kıyasla 8,9 puan düşerek 4,1 seviyesine gerileyen endeks, yatırımcıların ekonomik toparlanma beklentilerinin azaldığını gösterdi. Ancak, bugün açıklanan bir rapora göre, mevcut dönem için beklentiler artarken, geleceğe yönelik belirsizlik devam etmektedir.

ZEW Başkanı Achim Wambach, ekonomik beklentilerin birçok faktörden olumsuz etkilendiğini belirtti. Bankaların kredi koşullarının sıkılaştırılması, hala yüksek olan enflasyon oranları ve merkez bankası politikalarının ekonomide baskı oluşturması gibi konular, olumsuz gelişmeler arasında yer aldı. Ancak, bankacılık krizinin büyük bir tehlike haline gelmemesi ve çeyreklik kazançların iyi olması gibi olumlu faktörler de gözlemlendi.

Öte yandan, Euro Bölgesi'nde yatırımcı beklentileri de düşüş kaydetti. Bölge ZEW endeksi Nisan ayında 63,6 puan düşerek 6,4 seviyesine geriledi.Alman ekonomisi dördüncü çeyrekte yüzde 0,2 küçüldü - EKOTÜRK

Editör: Burhanettin Ercuman