Rekabet Kurulu, büyük beyaz eşya üreticisi Arçelik Pazarlama A.Ş.'ye yönelik 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un 4. maddesine ilişkin ihlal iddialarını araştırmak üzere bir soruşturma başlatmıştı. Bu soruşturmanın ardından gerçekleşen sözlü savunma toplantısında, şirkete idari para cezası verilmesi gerektiği görüşü ortaya çıkmıştı. Dün akşam, Arçelik şirketi tarafından Kamu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden yapılan açıklamayla, bağlı ortaklığı Arçelik Pazarlama A.Ş. hakkında verilen idari para cezasının sonucu paylaşıldı.

Elektrik Şirketinin Hisselerinde Alış! Elektrik Şirketinin Hisselerinde Alış!

Bu kapsamda, Rekabet Kurumu'nun Arçelik Pazarlama A.Ş. hakkında 365.379.161,06 TL tutarında bir idari para cezası verdiği açıklandı. Şirket, bu para cezasının yüzde 25 erken ödeme indiriminden yararlanarak 274.034.370,80 TL olarak ödeneceğini belirtti.

Aynı zamanda, şirketin alınan karar ve cezaya karşı mevzuatta öngörülen süre içinde yasal haklarını kullanacağı vurgulandı. Bu haberin etkisiyle, Arçelik'in borsada işlem gören (ARCLK) kodlu hisseleri olumsuz etkilendi. Açıklamanın ardından hisselerin kapanış fiyatı 150.5 TL olarak belirlendi. Ceza haberinin etkisiyle hisselerde bir düşüş gözlendi. Saat 10.20 itibarıyla hisseler 148.1 TL seviyesinden işlem görürken, daha sonra hisselerde yüzde 0.93'lük bir artışla 151.9 TL seviyesine yükseldi.

Editör: Burhanettin Ercuman