Yeni asgari ücret rakamıyla ilgili süreç, 7 milyondan fazla çalışanı doğrudan ilgilendiren bir konu olarak devam etmektedir. Toplantı, 10.19 tarihinde Saar'da başlamış olup, işçi kesimini temsilen TÜRK-İŞ ve işveren kesimini temsilen Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) heyetinin katılımıyla gerçekleşmiştir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın ev sahipliğindeki toplantıda, Çalışma Genel Müdürü Sadettin Akyıl başkanlık yapmıştır. Toplantı basına kapalı şekilde gerçekleşmiş olup, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ve Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temsilcileri ekonomik veri ve rapor sunumları gerçekleştirmiştir.

İngiltere Ekonomisi Seçimler Öncesinde Durgunlaştı! İngiltere Ekonomisi Seçimler Öncesinde Durgunlaştı!

Ayrıca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay ve Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Burak Akkol saat 14.00'te bir araya gelmiştir. Bu toplantıda işçi kesiminin taleplerinin iletilmesi beklenmektedir.

Asgari ücret tespit komisyonu, 15 üyeden oluşmaktadır. Komisyonda hükümet, işçi ve işveren tarafını temsil eden 5'şer üye bulunmaktadır. Kararlar oy çokluğuyla alınmaktadır.

Mevcut asgari ücret aylık brüt 10 bin 8 lira olarak belirlenmiştir. Vergiler ve kesintiler düştüğünde net asgari ücret 8 bin 506 lira 80 kuruş olarak uygulanmaktadır. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için 11 bin 759 lira 40 kuruştur. Bu maliyetin 10 bin 8 lirasını brüt asgari ücret, 1551 lira 24 kuruşunu sosyal güvenlik primi ve 200 lira 16 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturmaktadır.

Yeni asgari ücret rakamının Kurban Bayramı'ndan önce belirlenmesi beklenmektedir.

Editör: Burhanettin Ercuman