Küresel hisse piyasaları, COVID-19 pandemisinin ilk karantinalarında yaşanan sert düzeltmelerden sonra 2023'ün ilk yarısında yüzde 20'ye yakın bir yükseliş kaydetti ve bazı endeksler tarihi rekorlarına yaklaştı.

Ancak bazı uzmanlar, Ağustos ayında riskli bir varlık sınıfı olarak görülen hisselerin ayı piyasasına girebileceği konusunda uyarıda bulunuyor.

2023'ün ilk yedi ayında gösterge niteliğindeki S&P 500 endeksi yaklaşık yüzde 20 yükseldi ve bu yükselişin yılın geri kalanında da devam edeceği öngörülüyor. Ancak Wall Street'teki en büyük boğalar bile Ağustos ayında hisse piyasalarına karşı daha temkinli bir duruş sergilemeye başladı. Bazı uzmanlar, Ağustos ayında genellikle S&P 500'ün ortalama yüzde 1,4 düştüğünü belirtiyor.

10 Ağustos'ta ABD'den gelecek enflasyon verisinde pozitif bir sürpriz olabileceği de göz önünde bulunduruluyor.

Tahvil getirilerindeki durum da bazı uzmanlar için endişe verici. 2 yıllık ve 10 yıllık tahvil getirileri birçok pazarda tersine dönmüş durumda. Richey'ye göre bu, Fed'in ekonominin kaldırabileceğinden daha yüksek bir faiz artırımı yaptığı işaret ediyor.

Dolar endeksindeki artış da riskten kaçışın işareti olarak görülüyor. Güçlenen bir dolar, sermaye akışlarının riskten kaçtığının göstergesi olarak kabul ediliyor.

Mart Ayı Enflasyonu Açıklandı! Mart Ayı Enflasyonu Açıklandı!

Ağustos ayında hem Avrupa'da hem de Wall Street'te birçok yöneticinin uzun tatillere çıktığı ve hacimlerin düştüğü de dikkate alınıyor. Bu nedenle önümüzdeki haftalarda konsolidasyon bekleyen uzmanlar da bulunuyor.

Riske yönelik iştahın azalması, ABD'nin kredi notunun düşürülmesinin ardından yaşanan düşüşlerin geçici olabileceği düşünülüyor.

Sonuç olarak, hisse piyasaları için görüşler çeşitlilik gösteriyor. Bazı uzmanlar rallinin devam edeceğini düşünürken, bazıları ayı piyasasına girilebileceği uyarısında bulunuyor. Yatırımcılar, piyasalarda dikkatli olmalı ve gelecek dönemdeki gelişmeleri yakından takip etmelidir.

Editör: Burhanettin Ercuman