Şirket Yeni Yatırımla Tepki Verecek Mi? Heyecan Verici Anlaşma Duyuruldu! Şirket Yeni Yatırımla Tepki Verecek Mi? Heyecan Verici Anlaşma Duyuruldu!
Batan şirketler mağdur yatırımcılar!
Akyürek Pazarlama (AKPAZ)

1964 yılında Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinde küçük bir bakkalda ticaret hayatına başlayan Akyürek Pazarlama, hızla büyüyen bir şirket hâline geldi. Öyle ki 2013'ün Mayıs ayına gelindiğinde 2,60 TL değerleme ile halka arz olmuştu.

Halka arz sonrasında 120 milyon TL piyasa değerine ulaşan şirketin, arz öncesi borçlu olduğunu biliniyordu. Arzdan elde edilen 43 milyon TL, şirketin toparlanmasına yetmedi. 

2,60 TL ile halka arz olan şirketin hisseleri 1,40 TL’ye kadar düşmüştü. Aldığı kredileri ödeyemeyen şirket, mali krize girdi. O dönemde şirketin mali tablolarına bakıldığında 300 milyon TL’yi aşan bir borcunun olduğu biliniyor.

Bankalara olan borçlarını ödeyememesi nedeniyle icra gönderilen Akyürek Pazarlama, Borsa İstanbul tarafından Gözaltı Pazarı'na alınarak işlem görmesi yasaklandı.

3 yıl boyunca Gözaltı Pazarı'nda yer alan şirket, Gözaltı Pazarı'ndan çıkamadı; aksine yaşadığı finansal sorunların daha da büyümesiyle borsa kotundan 2018 yılında tamamen çıkarıldı.

Arbul Entegre Tekstil (ARBUL)
2014'ün Nisan ayında hisse başına 2 TL değerleme ile halka arz olurken şirketin piyasa değeri 54 milyon TL, halka arzın büyüklüğü ise tam olarak 20 milyon TL idi.

Halka arz olduktan sonra gerçeği yansıtmayan KAP (Kamuoyu Aydınlatma Platformu) açıklamaları yapan şirkete, 2016 yılının başında Borsa İstanbul tarafından kottan atılma uyarısı yapılmıştı.

Arz sonrası 2 yıllık süreçte tutarlı olmayan KAP açıklamaları ile gündeme gelen şirket, yaşadığı mali sorunlar nedeniyle 2016 yılında iflas erteleme talebinde bulunmuştu. Mahkeme kararıyla iflasın eşiğine gelen şirkete kayyum atanmış, borsada ise hisse işleme kapatılmıştı. 

Halka arz serüvenine 2 TL ile başlayıp 2,57 seviyelerini test eden ARBUL, 2016 yılında iflas eşiğine geldiğinde 0,40 TL ile dip seviyelerini görmüştü.

Editör: Sekna Karaca