Bedelsiz sermaye artırımlarında, şirketin dolaşan hisse sayısında bir artış yaşandığı için hisse fiyatı da bu uygulamadan etkilenir.

Şirket sermaye artırımını ödenmiş sermayeden yaptığı için, bilançosunun öz kaynaklar bölümünde herhangi bir değişiklik olmaz, ancak sermaye artırımının ardından hisse fiyatı belli bir oranda düşer.

Bu hesaplama şu şekilde yapılır: Eski Hisse Fiyatı / (1 + Bedelsiz sermaye artırımı oranı)

Temettü dağıtımında da benzer bir durum vardır. Temettü ödemesi yapılan günün sonrasında brüt hisse fiyatları dağıtılan kar payı miktarında düşer. Örneğin, hisse başına 1 TL ödeme yapan bir şirketin temettü öncesi fiyatı 20 TL ise, dağıtım sonrası hisse değeri 19 TL'ye düşer.

Genel bilgilendirmenin ardından bugün ödeme yapan şirketlere geçebiliriz...

%400 Bedelsiz Tarihi Belli Oldu! %400 Bedelsiz Tarihi Belli Oldu!

CIMSA, büyük bir bedelsiz sermaye artırımını tamamladı. %600 oranında bölünme gerçekleştiren şirketin hisselerini elinde bulunduran yatırımcıların lot sayıları 6 kat arttı! Şirketin dünkü kapanış fiyatı 296,8 TL'di. Bedelsiz sermaye artırımı sonrası fiyat değişikliğiyle, CIMSA hisseleri artık 42,4 TL'ye düşecek!
Son zamanlarda en yüksek kar payını dağıtan TUPRS, dünkü kapanışını 164 TL'den gerçekleştirdi. Şirket, hisse başına net 6,77 TL ödeme yaptı ve temettü ödemesi sonrası, bugün açılışı 156,4 TL ile yapılacak!
%200 oranında bedelsiz sermaye artırımı uygulayan MERCN da fiyat değişiminden etkilendi. Şirketin bölünme sonrası teorik fiyatı 14,9 TL olarak güncellendi.
LKMNH, pay başına 0,22 TL temettü ödemesi yaptı. Şirketin temettü ödemesi sonrası teorik fiyatı 38,271 TL olarak güncellendi.
MTRKS de temettü ödemesi yapan şirketler arasında yer alıyor. Pay başına 0,373 TL ödeme yaptı ve şirketin teorik fiyatı 64,677 TL oldu.
Son olarak, OZSUB'un temettü ödemesi sonrası teorik fiyatı 30,614 TL olarak güncellendi.