ABD'de petrol stoklarının büyük bir düşüş yaşadığı ve piyasanın sıkılaştığına dair sinyallerin açıklanmasının ardından petrol fiyatları yeniden yükselişe geçti.

ABD ham petrolü, Salı günkü yüzde 0,5'lik düşüşünü geri alarak varil başına 82 doların üzerine çıktı.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API), güvenilir kaynaklara göre ülke genelindeki ham petrol stoklarının geçen hafta 15.4 milyon varil azaldığını bildirdi.

API tahminlerine göre, Cushing, Oklahoma'daki ana depolama merkezindeki ham petrol stoklarında da bir düşüş yaşandı ve benzin ile distilat stoklarında da azalmalar gözlendi. Ayrıca, AlphaBBL'den gelen veriler, ABD ham petrolü vadeli işlem sözleşmesinin teslimat noktası olan Cushing'de de petrolde düşüş olduğunu gösterdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve Rusya gibi ülkelerin fiyatları yükseltmek amacıyla arzı kısmasının etkisiyle geçen ay ham petrol fiyatları yükseldi. Bu durum, bankaların (örneğin Goldman Sachs Group Inc.) rekor seviyelerde tahmin edilen talep ile birlikte piyasanın bu yarıda önemli bir açık göreceğine dair tahminlerini teşvik etti.

Deniz Yatırım, Coca-Cola İçecek İçin Hedef Fiyatını Güncelledi Deniz Yatırım, Coca-Cola İçecek İçin Hedef Fiyatını Güncelledi

Bu gelişmeler ışığında vatandaşın aklına benzine tekrar zam gelebileceği endişesi oluşuyor. Bunu ileriki günlerde göreceğiz ... 

Editör: Burhanettin Ercuman