Halka Arz Şirketi Milyon Dolar'lık Sözleşme İmzaladı! Halka Arz Şirketi Milyon Dolar'lık Sözleşme İmzaladı!

Ülkemizin en bilinen beyaz eşya şirketlerinden biri 30.000.000.000 Türk Lirası borçlanma için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulundu. 

Borsa İstanbul'da işlem gören Arçelik A.Ş. (ARCLK), borçlanma kararı aldı. Şirket, 30.000.000.000 TL'ye kadar tahvil ihracı yapmayı planlıyor.

Bu tahvil ihracı için gerekli izinlerin alınması amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na (SPK) başvuruda bulunan şirket gerekli tüm evrakları ilgili kuruma iletti.

Arçelik, tahvil ihracı yaparak finansman ihtiyaçlarını karşılamayı hedefliyor.

Tahvil ihracı, şirketlerin büyüme, yatırım ve işletme sermayesi gereksinimlerini karşılamak için yaygın bir finansman yöntemi. 

Arçelik A.Ş. (ARCLK) hisseleri, Borsa İstanbul'da son işlem gününde %4,79'luk bir düşüşle 157,10 TL seviyesinden kapanış yaptı. Bu hissenin gün içindeki fiyat dalgalanmaları, en yüksek 162,60 TL seviyesine kadar çıkmışken en düşük 156,80 TL seviyesini gördü.

KAP Duyurusu:

Yönetim Kurulumuz tarafından 09 Ekim 2023 tarihinde Şirketimiz Esas Sözleşmesinin 7. maddesinin vermiş olduğu yetkiye istinaden, Sermaye Piyasası Kurulu'nun Borçlanma Araçları Tebliği hükümlerine uygun olarak, yurtiçinde halka arz edilmeksizin tahsisli satış veya nitelikli yatırımcıya satış yöntemleriyle satılmak ve halka arza yol açmayacak şekilde Borsa İstanbul A.Ş.'nin ilgili pazarında işlem görmek üzere 1 yıllık dönem içerisinde çeşitli tertip ve vadelerde bir veya birden fazla seferde gerçekleştirilecek toplam 30.000.000.000 Türk Lirası tutarına kadar Türk Lirası cinsinden piyasa koşullarına bağlı olarak belirlenecek esaslar çerçevesinde tahvil ya da finansman bonosu ihraç edilmesine, söz konusu tahvil ve finansman bonosu ihraçlarına ilişkin yukarıda belirtilen sınırlar dahilinde kalmak kaydıyla, Sermaye Piyasası Kurulu'na ihraç belgesinin onaylanması talebiyle başvuru yapılmasına; Sermaye Piyasası Kurulu'nca onaylı toplu ihraç limitimizin geçerlilik süresi boyunca yapılacak tüm ihraçlarda, ihraçlara ilişkin tutar, vade, faiz, ek getiri oranı, ihraç zamanı ve satış şekli dahil tüm koşulların belirlenmesi; aracı kurumun seçimi; ihraçların gerçekleştirilmesi, dağıtım esasları ve tahsisatların belirlenmesi ve ihraç ve satış amacıyla ilgili olabilecek Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul A.Ş., Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş., Takasbank A.Ş. ve diğer ilgili merciler nezdinde gerekli başvuruların ve sair tüm işlemlerin yapılması ve tamamlanması ve düzenlenecek sözleşme ve her türlü evrakın şirketimiz adına tanzim ve imza edilmesi hususlarında Hakan Hamdi Bulgurlu, Özkan Çimen, Mine Şule Yazgan ve Murat Kahriman'dan herhangi ikisinin birlikte imzası ile yetkili kılınmasına karar verilmiştir. Bu karar kapsamında Sermaye Piyasası Kurulu'na gerekli izin başvurusu bugün yapılmıştır.

ARCLK Hisse

Editör: Zeynep Nur Özdemir