BIST100 Analizi

BİST 100 endeksi, günü yüzde 0.28 artışla, 8,955.12 puandan kapattı. Gün içerisinde en düşük 8,905.13, en yüksek 9,027.73 puanı gören BİST 100 endeksi, dünkü kapanışının 25.24 puan üzerine çıktı. Endeksin dolar bazında fiyatı ise 276.50$ seviyesinde bulunuyor.

Borsada sektörel ve ulusal endekslerin 45 tanesi günü yükselişle tamamlarken 20 tanesi ise günü düşüşle tamamladı. En çok değer kazanan endeks %3.08 artışla BIST DENİZLİ endeksi olurken, en çok değer kaybeden endeks %1.49 kayıpla BIST ARACI KURUMLAR ENDEKSİ endeksi oldu.

Bank of America, Ereğli Demir ve Çelik'te Büyük Pay Satın Aldı! Bank of America, Ereğli Demir ve Çelik'te Büyük Pay Satın Aldı!

Borsada işlem gören hisse senetleri içerisinde endekse dahil olan toplam 100 hissenin, 48 tanesi değer kazanırken, 50 tanesi ise değer kaybetti. BİST 100 endeksine dahil hisselerin işlem hacimleri toplamı 91,257,676 Bin TL (2,817,673 bin $) oldu. Bu hacmin borsa toplam işlem hacmi içindeki oranı %64.29 olarak gerçekleşti.

AL Sinyali Ne Anlama Gelir?

Borsada göstergelerin " al sinyali" vermesi, bir   finansal enstrümanın (örneğin      hisse senedi, endeks veya  döviz çifti)  fiyat hareketlerini  analiz ederek, bu enstrümanın değer kazanabileceğini öneren bir işarettir. Bu tür sinyaller, teknik analiz olarak bilinen bir analiz türünün bir parçasıdır.

Teknik analiz, geçmiş fiyat hareketlerini,    işlem hacmini ve diğer      piyasa verilerini inceleyerek gelecekteki fiyat hareketlerini tahmin etmeye çalışan bir yöntemdir. Birçok farklı gösterge ve analitik araç kullanılarak bu tahminler yapılmaya çalışılır.

Al sinyali genellikle bir veya daha fazla teknik göstergenin belirli bir finansal enstrüman için yükseliş eğilimi gösterdiği durumu ifade eder. Örneğin, popüler bir teknik gösterge olan hareketli ortalamaların kesişmesi veya RSI (Relative Strength Index) gibi bir osilatörün aşırı   satım bölgesinden çıkması gibi durumlar al sinyali olarak yorumlanabilir.

Ancak, her al sinyali her zaman doğru sonuçlanmayabilir. Teknik analiz, istatistiksel olasılıklar ve geçmiş verilere dayalı tahminler üzerine kurulu olduğu için yanıltıcı olabilecek durumlar da bulunabilir.   Yatırımcılar, al sinyali veya diğer teknik göstergeleri kullanırken, bu bilgileri diğer analiz yöntemleri ve piyasa koşullarıyla birleştirerek karar vermeleri önemlidir. Ayrıca, temel analiz denilen finansal şirket bilgileri, ekonomik göstergeler gibi faktörleri de göz önünde bulundurulur.

En Çok Al Sinyali Veren 5 Hisse!

  • Yapı Kredi Bankası (YKBNK)
  • Zorlu Enerji (ZOREN)
  • Akbank (AKBNK)
  • Eczacıbaşı İlaç (ECILC)
  • Ahlatçı Doğalgaz (AHGAZ)

kaynak:finnet2000

Editör: Feriha Bahçuvan