Bir araştırma raporuna göre, kripto para piyasaları ABD bankacılık sistemine yönelik yaşanan krize karşı direnç gösterdi ve özellikle Bitcoin diğer kripto para birimlerinden daha iyi performans gösterdi. Raporda, Bitcoin'in Şubat ayından bu yana benzer varlıklardan daha iyi performans göstermesi sonucu toplam kripto piyasasındaki değerinin Mart ayında yüzde 43,9'dan yüzde 47,7'ye yükseldiği belirtilirken, Bitcoin'in parlak performansının ABD bankacılık krizinin yaşandığı zamanlara denk geldiği de vurgulandı.

Rapor ayrıca, Bitcoin'in güçlü performansının nedeninin bankacılık sektöründeki stresin Bitcoin'in değer deposu özelliklerini öne çıkarması ve kripto paranın geleneksel finansal sistemden ayrı konumlandırılması nedeniyle krizlere karşı bir koruma sağlaması olduğunu da belirtti.

Analistler David Duong ve Brian Cubellis, Bitcoin'in diğer kripto para birimleriyle ilgili düzenleyici kararlarla ilgili endişelerinden faydalandığını yazdılar.

Çok Konuşulan Kripto Para Yasası Meclisten Geçti! Neler Değişecek! Çok Konuşulan Kripto Para Yasası Meclisten Geçti! Neler Değişecek!

Raporda ayrıca, Bitcoin'in S&P 500 endeksi ile olan korelasyonunun geçen yıl Mayıs ayındaki yüzde 70'lik zirveden bu yılın Mart ayı sonunda yüzde 25'e düştüğü belirtildi. Bitcoin'in diğer varlıklara göre yüksek performansının, yatırımcıların diğer para birimleri üzerindeki düzenleme endişeleri ve bazı BTC ve stablecoin çiftlerinde daha ince likiditeye yansıdığı ifade edildi.

Bitcoin (BTC), 22.000 Dolar Seviyelerinin Altına Geriledi: Piyasada Son  Durum! › CoinTürk

Editör: Burhanettin Ercuman