Yatırımcılar Dikkat: 61 Fon %100 Üzeri Kazanç Sağlıyor! Yatırımcılar Dikkat: 61 Fon %100 Üzeri Kazanç Sağlıyor!

Borsa İstanbul, bir günlük yükseliş eğilimini takiben tekrar yüzde 1 civarında negatif bir performans sergiliyor. Bu zorlu günlerde hisse senetlerindeki dalgalanmada, yabancı alımlarının etkisi oldukça belirgin bir şekilde hissediliyor. ABD'nin en büyük ikinci bankası olan Bank of America'nın (BofA) alımları, piyasada yön belirlemede önemli bir etken olarak öne çıkıyor.

BofA bugün 49 milyon liradan fazla Mia Teknoloji hissesi alarak fiyatları yükseltti. Şirketle ilgili özel bir açıklama veya olay olmamasına rağmen, BofA'nın etkisiyle tavan fiyatla işlem gören hisselerin güçlendiği düşünülüyor. Ancak, bankanın 192 milyon lira civarındaki Yapı Kredi hissesi (YKBNK) satışının, ekside performans etkisi yarattığı görülüyor.

Yapı Kredi hisseleri, bu sabah 19,88 liradan düşüşle başladıktan sonra sert bir şekilde gerileyerek 19,06 liraya kadar indi. Hisseler, haftalık bazda yüzde 7,5'e yakın bir değer kaybı yaşarken, geçen ayın aynı gününe göre yüzde 7,18 artıda performans sergiliyor. Yıllık bazda ise yüzde 72,19'luk bir artıda bulunuyor.

Borsa İstanbul'da bankacılık endeksindeki (XBANK) sert düşüş de dikkat çekiyor. Endeks, TSİ 12:45 sularında yüzde 3,56 düşüşle 8388,5 puanda seyrediyor. Endeks kapsamında yer alan bankalar arasında tek pozitif seyreden ICBC Turkey Bank (ICBCT) olurken, en kötü performansı yüzde 10'luk bir düşüşle Şekerbank (SKBNK) gösteriyor.

Bugün BofA'nın diğer satışları da oldukça sert bir görünüm sergiliyor. 117,2 milyon TL ile Sabancı Holding (SAHOL), 98,2 milyon TL ile Akbank (AKBNK), 40,7 milyon TL ile Tab Gıda (TABGD) ve 32,9 milyon TL ile Ereğli Demir Çelik (EREGL) hisseleri en fazla satılan şirketler olarak sıralanıyor.

Editör: Burhanettin Ercuman