Yabancı Yatırımcılar, Borsa İstanbul'daki Düşüşü Fırsata Çeviriyor!

Borsa İstanbul'da yaşanan son dönemdeki düşüş, yabancı yatırımcılar için bir fırsat olmaya başladı.

Yurt dışında yerleşik kişiler, piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış verilere göre 8 Aralık haftasında 562,4 milyon dolarlık hisse alımı gerçekleştirdi.

Kasım ayının başından itibaren aralıksız 5 haftadır devam eden hisse alımları, 5 hafta süren hisse satış serisini sonlandırdı.

8 Aralık 2023 tarihli istatistiklere göre, borsaya olan yabancı girişi, son 1.5 ayın haftalık bazda en yüksek seviyesine ulaştı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan verilere göre, aynı hafta DİBS (Kesin Alım) alımları 891,4 milyon dolar oldu.

Yabancı yatırımcıların DİBS (Ters Repo) alımları 3,6 milyon dolar, DİBS (Teminat) alımları ise 5,0 milyon dolar olarak gerçekleşti.

REEDR hissesi değer kaybetmeye devam ediyor REEDR hissesi değer kaybetmeye devam ediyor

DİBS (Ödünç) işlemi gerçekleşmezken, şirket borçlanma senetleri alımları 2,3 milyon dolar seviyesinde oldu.

Yurt dışında yerleşik kişilerin hisse senedi stokları piyasa değeri 30 milyar 736,2 milyon dolar olarak gerçekleşirken, DİBS (Kesin Alım) stokları 2 milyar 425,5 milyon dolar, DİBS (Ters Repo) stokları 2 milyar 225,3 milyon dolar, DİBS (Teminat) stokları ise 754,6 milyon dolar oldu. Şirket borçlanma senedi stokları ise 58,3 milyon dolar olarak açıklandı.

Bu gelişmeler, yabancı yatırımcıların Türk piyasalarına duyduğu güvenin arttığını ve borsadaki düşüşü değerlendirme fırsatı olarak gördüklerini göstermektedir.

Editör: Abdurrahman Zougari