BIST 100 endeksi, yeni haftaya 7.446,35 puandan %0,89'luk bir düşüşle başladı.

Önceki haftanın sonunda 7.513 puandan %3,23'lük bir düşüşle kapanan BIST 100 endeksi, haftalık bazda %2,61 oranında değer kaybetti. Bu durum, 8 haftalık yükseliş trendinin sona erdiğini işaret ediyor. Haftanın başlangıcında endeks, negatif bir açılış yaparak düşüş eğilimini sürdürdü.

Borsa İstanbul açılışında bazı sektörler hafif yükseliş gösterdi. Özellikle spor, kobi ve gıda sektörleri, kısmi bir yükseliş kaydetti. Ancak faktoring ve banka sektörleri, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın son düzenlemeleri sonrasında %4'lük düşüşle açıldı ve endeksi aşağı çeken faktörlerden oldu. Bu durum, finansal sektörün haftaya %2 civarında bir düşüşle başladığını gösterdi.

Girişimci Nihat Özçelik ile Söyleşi… Girişimci Nihat Özçelik ile Söyleşi…

BIST 100 endeksine dahil olan hisseler arasında en hızlı yükselenler YYLGD, ALARK, DOHOL, KCAER ve ULKER olarak sıralandı. Bu hisseler %3'ün üzerinde bir değer artışı kaydetti. Açılışta en fazla gerileyen hisseler ise OTKAR, GARAN, AKBNK, ISCTR ve ISMEN olarak görüldü.

Borsa İstanbul genelinde son halka arz edilen şirketlerden TATEN, OFSYM, IZENR ve BYDNR, tavan fiyatından işlem görmeye başladı. Diğer yandan TETMT, RTALB ve FADE gibi hisseler de tavan fiyatına ulaşan diğer hisseler arasında yer aldı.

Asya'da, Çin borsaları dışında endeksler genel olarak pozitif bir seyir izledi. Çin borsaları ise %1'in üzerinde değer kaybetti. Avrupa endeksleri hafif bir pozitif başlangıç yaptı. ABD borsaları ise önceki haftanın son gününde nispeten istikrarlı bir seyir izledi. Günün ilk saatlerinde ABD ve Avrupa vadelileri hafifçe yükseliş kaydetti.

Editör: Burhanettin Ercuman