Geçtiğimiz yılın Ekim ayında Orta Doğu'da başlayan savaşın etkisiyle sarsılan BIST 100 endeksi, küçük yatırımcıların satış baskısıyla karşı karşıya kalarak, geride kalan yatırımcılar için stres seviyelerini yukarı taşıdı. Borsaya yabancı yatırımcı çekme amacıyla varlık fonunun çıkışa yoğunlaştığı ve kamu bankalarının hisse satışlarına dair söylentiler, Borsa İstanbul'da belirsizlik yarattı.

Borsa Hedefini Açıkladı: 2,5 Milyar TL Değerinde Halka Arz! Borsa Hedefini Açıkladı: 2,5 Milyar TL Değerinde Halka Arz!

2023'ü sınırlı bir yükselişle 7470 puandan kapatıp yeni yıla yüzde 1'in altındaki bir toparlanmayla 7542 puan seviyesinden başlayan BIST 100 endeksi, zayıf da olsa kırmızı mumlara direnç göstermeye çalışsa da, birçok yatırımcının güveni zedelendi.

Genç yatırımcıların borsada çıkışa geçtiği haberleri sonrasında Aralık ayı sonunda yatırımcı sayısında çarpıcı bir düşüş yaşandı. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre, Aralık 2023 dönemi itibarıyla bir ay içinde 562 bin kişiyi aşkın çıkışla pay senedi yatırımcı sayısı 7 milyon 643 bin 867 düzeyine geriledi. Son rekor çıkışla birlikte, Ekim ayından bu yana 912 bin yatırımcı borsadan çekilmiş oldu.

Editör: Burhanettin Ercuman