Borsa kazançlarına vergi!

Geçtiğimiz hafta, borsa kazançlarına vergi söylentileri ile değer kaybeden borsamız, bugün de vergi oranları söylentileri ile huzursuz!

%17 Bedelsiz Beklerken Yarın Temettü Geliyor! %17 Bedelsiz Beklerken Yarın Temettü Geliyor!

Hazırlanan vergi yasa taslağına göre, hisse senetlerinin elde tutulma süresine göre borsa kazancından kesilecek vergi oranları şu şekilde olacak:

3 aya kadar elde tutulan hisse senetleri için %10
6 aya kadar elde tutulan hisse senetleri için %7.5
1 yıla kadar elde tutulan hisse senetleri için %5
3 yıla kadar elde tutulan hisse senetleri için %2.5
3 yıl üstü için hisse senetlerinden alınacak vergi %0 olacak.

Taslakta yer alan bilgi notuna göre, BIST’te işlem gören ve 1 yıldan kısa süreyle elde tutulan hisse senetlerinin alım satımından elde edilen kazançlar Gelir Vergisi Kanunu’nun geçici 67. maddesi kapsamında nihai olarak tevkifat yoluyla vergilendiriliyor. Ancak kesinti oranı, Bakanlar Kurulu kararıyla 2008 yılından bu yana %0 olarak uygulanıyor. Önerilen düzenlemeyle %0’lık tevkifat oranı;

3 aya kadar %10,

6 aya kadar %7.5,

1 yıla kadar %5,

3 yıla kadar %2.5 ve 3 yıl üstü için %0 olarak yeniden belirlenebilecek.


Düzenlemenin etki analizine göre, gerçek ve tüzel kişi, yabancı-yerli tüm yatırımcılar tarafından 2022 yılında borsadan elde edilen kazanç 540.8 milyar TL olarak hesaplanmış. Bu kazancın 2024 yılında 900 milyar TL’ye yükseleceği ve bu gelirden aylık 6.1 milyar, toplamda ise 73.2 milyar lira vergi alınacağı tahmin ediliyor.

Borsadan elde edilecek kazançlara vergi konulması konusu gündeme geldiğinde, piyasada oldukça tartışmaya yol açmıştı.

Konuya ilişkin ilk açıklama Finyad ( Finansal Yatırımcılar Derneği) Başkanı Ali Bahçuvan’ dan gelmiş ve bu tür bir verginin gelişmekte olan bir ülke olan Türkiye ekonomisi ve borsasını bitireceği ifade edilmişti.

Geçmişte ortaya konan bu verginin başarılı olamadığı ve Ankara’da yaptıkları görüşmeler ile bizzat Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından kaldırıldığını belirten Bahçuvan, tekrardan böyle bir şeyin gündeme gelmesini doğru bulmadığını aktarmıştı. Sivil toplum örgütleri Borsa Uzmanları Derneği Başkanı Ali Aydemir’de bu konuda bir rapor yayınlayarak, vergi konusunun sektöre vereceği zararı dile getirmişti.

Ancak taslak hali ile kalan öneri bugün medyada tekrar yeni bir konu gibi gündeme getirildi.

Bizzat Mehmet Şimşek tarafından bu tür bir verginin olmayacağı ifade edilmesine karşın medyada dile getirilen eski taslak borsa endeksine bile olumsuz etki yaparak, satışlara yol açtı.

Editör: Beyza Bedir