Sanayi Şirketinden %300'lük Bedelsiz Kararı! Sanayi Şirketinden %300'lük Bedelsiz Kararı!

Bu hafta yatırımcılar, ABD TÜFE verileri ve Fed tutanakları ile enflasyon ve faiz oranlarındaki olası değişiklikleri takip edecekler. Ayrıca bankaların ilk çeyrek kazanç raporları ve IMF'nin güncellenmiş küresel büyüme tahminleri de piyasalarda hareketlilik yaratabilir.

ABD TÜFE verileri, gıda ve yakıt maliyetleri hariç tutulduğunda çekirdek tüketici fiyat enflasyonunun, Şubat ayındaki %5,5 seviyesinden Mart ayında %5,6'ya yükselmesi bekleniyor. Bu veri, enflasyonun Fed'in faiz artırım kararlarını nasıl etkileyeceği konusunda yatırımcılara ipuçları verebilir. (Çarşamba günü açıklanacak)

Fed tutanakları, Mart ayı politika toplantısına ilişkin kararları ve finansal sistem sağlığına ilişkin görüşleri içerecek. Yatırımcılar, tutanaklarda politika sıkılaştırması için ne kadar iştahlı olduklarını anlamaya çalışacaklar. (Çarşamba günü açıklanacak)

ABD bankacılık sektöründeki sağlığa dair bilgiler, ilk çeyrek kazanç raporları ile öğrenilecek. Büyük bankalar, Cuma günü ve bir sonraki hafta boyunca kazançlarını açıklayacaklar.

IMF'nin güncellenmiş küresel büyüme tahminleri, merkez bankacıları ve maliye bakanları tarafından takip edilecek ve küresel piyasaları etkileyebilir. (G20 maliye bakanları grubu Çarşamba günü görüşmelerde bulunacak)

Bu hafta piyasalarda hareketlilik beklenirken, yatırımcılar haber akışını yakından takip etmeli ve risk yönetimlerini buna göre yapmalıdırlar.

Fed faiz kararı ne zaman açıklanacak, doların patronu ne karar verecek?  İşte beklentiler - Dünya Gazetesi

Editör: Burhanettin Ercuman