Özyaşar Tel ve Galvanizleme'nin Halka Arzı İçin Geri Sayım Başladı! Özyaşar Tel ve Galvanizleme'nin Halka Arzı İçin Geri Sayım Başladı!

Bu şirkete kötü haber geldi! Projenin geri kalanı olumsuz karşılandı

Ulusyo Un Şirketi Samsun 50.Yıl ve Merkez, Çorlu ve Antakya üretim tesislerinin elektrik tüketimlerinin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanabilmesi amacıyla Manisa ve İzmir illerinde tesis edilmek üzere 4 adet 4.2 MW ve 1 adet 5.56 MW gücünde Rüzgar Enerjisi Santrali kurulumu için başvuru yapıldığı duyurulmuştu.

Rüzgar Enerjisi Santrali projenin 2 adet 4.2 MW ve 1 adet 5.56 MW olmak üzere 13.96 MW'lık kapasitesi için Çağrı Mektubu görevli Dağıtım Şirketinden alınmıştır. Geri kalan 2 adet 4.2 MW kapasite için ise başvurularına olumsuz görüş verilmiş olup, ilgili türbinler için yeni arazi geliştirme çalışmaları devam etmektedir.

Çağrı Mektubu alınan kapasite doğrultusunda yapılacak yatırım ile Samsun 50.Yıl ve Merkez, Çorlu ve Antakya üretim tesislerimizin 2022 yılı elektrik tüketim miktarı olan 37.2 milyon kWh, kurulacak olan 13.96 MW rüzgar enerjisi elektrik üretim santrali üretimlerinden mahsuplaşılması planlanmakta olup, geriye kalan yaklaşık üretimin ise Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinin "ihtiyaç fazlası enerjinin değerlendirilmesi" maddesi kapsamında belirlenen fiyat üzerinden ilgili görevli tedarik şirketine satışı  gerçekleştirilecektir.

 Çağrı Mektubu alınan kapasite ile ilgili yatırım çalışmaları devam etmekte olup, santralin 2025 yılı ilk çeyreğinde devreye alınması hedeflenmektedir. Santralin bu tarihte devreye alınması halinde, 2025 yılı itibarıyla şirketin enerji ihtiyacının tamamını kendi üretimi ile karşılayarak enerji giderinin kalmaması, bunun üzerindeki elektrik üretim miktarından da enerji geliri elde etmesi beklenmektedir.

Ulusoy Un şirketinin Rüzgar Enerjisi yatırımları üzerine çalışmaları devam etmekte olup, alınacak olan yasal uygunluklara istinaden gerekli duyurular yapılacağı belirtildi.

Editör: Sekna Karaca