Çelik şirketi Amerika kıtasını fethediyor  24.883.267 dolar anlaşma daha!

Kocaer Çelik şirketi, 2022 yurtdışı satışlarının %53'ünü gerçekleştirdiği Amerika Kıtasından ağırlıklı enerji sektörüne yönelik ürünler olmak üzere toplam 24.883.267 Amerikan doları tutarında yeni sipariş almıştır. Şirketin Amerika Kıtası'na olan satışları 2023 yılında da güçlü seyrini sürdürmektedir. 

Şirketi Hakkında;

Bu Temettü Şirketin Kasasına Girdi!  155.035.190,95TL Bu Temettü Şirketin Kasasına Girdi!  155.035.190,95TL

Demir-çelik sektörünün çelik profil segmentinde faaliyet gösteren Kocaer Çelik, 550 milyon ABD Doları’nı aşan satış hasılatı, yaklaşık 400 milyon ABD Doları ihracatı ile son 5 yılda Ege Bölgesinde demir çelik sektörünün ihracat şampiyonudur. 2022 yılı İstanbul Sanayi Odası “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” özel sektör sıralamasında 87., Türkiye İhracatçılar Meclisi “İlk 1000 İhracatçı” araştırmasında mal ihracatında 50. sırada yer almıştır.

Kocaer Çelik, portföyüne ilave ettiği katma değerli ürünler ile 12.000’in üzerinde ve 60’a yakın farklı kalitede kimyasal kompozisyon içeren çeşitli cins, ebat ve kalınlıklarda ürünlerini 6 kıtada 140 ülkeye ihraç etmektedir. Üretimlerini 85.000 m²’si kapalı olmak üzere toplam 280.000 m² alanda gerçekleştiren Kocaer Çelik, yaklaşık bine yakın çalışanı, 800.000 ton/yıl toplam kapasitesi ile Türkiye’nin çelik profil segmentinde en büyük firmalardan biridir. Sahip olduğu 3 çelik profil fabrikasının yanı sıra 120.000 ton/yıl kapasiteli Çelik Servis Merkezi, çelik profil üretimine entegrasyonu ve LEED sertifikası ile tek tesis olma özelliği gösteren 100.000 ton/yıl kapasiteli Galvaniz Fabrikası ile hizmet vermektedir. Ayrıca, tükettiği elektriğin yaklaşık %33’ünü karşılayan 9,2 MW kapasiteli elektrik üretim kapasiteli Çatı Üzeri Güneş Enerji (GES) tesislerine sahiptir.

Kocaer Çelik, yenilenebilir güneş enerjisi alt yapısı, enerji nakil hattı, yapısal çelik, ulaşım, madencilik, tünel, gemi inşa, tarım, makine imalat ve savunma sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren müşterilerine yüksek mukavemetli, özel kalitelerde, farklı ebatlarda, özel boy ve kesitlerde çelik profillerin üretimini yapmakta ve ihracat, yurt dışı ve yurt içi dağıtım kanalları vasıtasıyla satışlarını gerçekleştirmektedir.

Kocaer Çelik’in bağlı ortaklığı olan Kocaer Steel UK ve Kocaer Steel Ireland yurtdışı dağıtım kanalları İngiltere ve İrlanda’da kurulu olup, 2015 yılından bu yana satış, pazarlama ve dağıtım faaliyetlerini 20.000 m2’nin üzerinde kapalı depolarında sürdürmektedir.

Yeşil enerji, sürdürülebilir üretim ve tüketim stratejisi doğrultusunda yenilenebilir enerji yatırımlarına öncelik veren Kocaer Çelik, 2023 yılında Aydın Kuyucak’ta yaklaşık 120 MW’lık güneş enerjisine eşdeğer 24 MW’lık Jeotermal Enerji Santrali (JES) yatırımı için fizibilite çalışmaları kapsamında sismik ve manyetotellürik (MT) tetkiklerine başladı. Bu çalışmaların yürütülmesi amacı ile başta jeotermal enerji olmak üzere yenilenebilir enerji alanında faaliyet göstermek üzere %99 iştiraki olan Kocaer Enerji adıyla yeni bir şirket yapılanması gerçekleştirdi. Bu yeni yapılanma ile birlikte üretimdeki enerji ihtiyacının %100 yenilenebilir kaynaklardan karşılanması planlanmakla beraber, yenilenebilir kaynaklardan ürettiği enerjinin kapasite fazlasının satışını gerçekleştiren bir yapıya ulaşmayı hedefliyor. Kocaer Çelik gerçekleştirdiği tüm bu yatırımlar ile karbon nötr olmayı ve enerjide bağımsız hale gelmeyi hedefliyor.

Editör: Sekna Karaca