Yapı ve Kredi Bankası, Uluslararası Piyasalarda İlave Sermaye İçin Harekete Geçiyor!

Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. ( YKBNK), 25 Mart 2024 tarihli bir Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) bildirimi ile uluslararası piyasalarda önemli bir adım atacağını duyurdu. Banka, Abu Dhabi Commercial Bank, Bank of America, Citibank, Emirates NBD, Morgan Stanley ve Standard Chartered gibi küresel finans dünyasının önde gelen isimlerinden oluşan bir banka grubunu, Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yatırımcılarla bir dizi toplantı düzenlemek üzere yetkilendirdiğini açıkladı.

Bu toplantılar, 25 Mart 2024'te başlayacak ve bankanın uluslararası yatırımcılarla doğrudan iletişim kurmasını sağlayacak. Amaç, bankanın finansal yapısını ve gelecek planlarını detaylı bir şekilde anlatarak yatırımcıların güvenini kazanmak ve uluslararası piyasalardaki varlığını güçlendirmek.

Toplantı serisinin ardından, piyasa koşullarının uygun olması durumunda, Yapı ve Kredi Bankası'nın Özkaynaklarına İlişkin Yönetmeliğin "İlave Ana Sermaye" başlıklı 7. Maddesi uyarınca, ABD Doları cinsinden ilave ana sermayeye dahil edilebilir borçlanma aracı (AT1) ihraç edilmesi planlanıyor. Bu potansiyel ihraç, bankanın sermaye yapısını daha da güçlendirerek finansal esnekliğini artırmayı ve uluslararası finans piyasalarında rekabetçiliğini sürdürmeyi amaçlıyor.

Yapı ve Kredi Bankası'nın bu stratejik adımı, bankanın sadece yerel değil, aynı zamanda uluslararası piyasalarda da büyüme ve gelişme hedeflerine ulaşma konusundaki kararlılığını gösteriyor. Uluslararası piyasalardaki bu önemli hamle, bankanın uzun vadeli büyüme stratejisinde önemli bir yer tutuyor.

Yapılan KAP Açıklaması:

Bankamızca; Abu Dhabi Commercial Bank, Bank of America, Citibank, Emirates NBD, Morgan Stanley ve Standard Chartered’dan oluşan banka grubu Asya, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yatırımcılarla 25 Mart 2024’te başlayacak bir seri toplantı düzenlenmesi amacıyla yetkilendirilmiştir. Piyasa koşullarının uygunluğuna göre söz konusu yatırımcı toplantılarını müteakip Bankaların Özkaynaklarına İlişkin Yönetmeliğin İlave Ana Sermaye başlıklı 7. Maddesi uyarınca ABD Doları cinsinden ilave ana sermayeye dahil edilebilir borçlanma aracı (AT1) ihraç edilmesi hususu değerlendirilecektir.

Milyonlarca TL'Lik İhalede Birinci Oldu! Milyonlarca TL'Lik İhalede Birinci Oldu!

Yatırım Tavsiyesi Değildir! Bu haber, Yapı ve Kredi Bankası'nın uluslararası piyasalarda planladığı hareketler ve potansiyel borçlanma aracı ihracı hakkında bilgilendirme amaçlıdır. Sunulan bilgiler herhangi bir yatırım tavsiyesi olarak değerlendirilmemelidir. Yatırımcıların, her türlü yatırım kararlarını kendi araştırmaları ve finansal danışmanları ile yapmaları önerilir.

Editör: Feriha Bahçuvan