DOĞANLAR MOBİLYA GRUBU İMALAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.  (DGNMO) hisselerini geri topluyor.

Sanayi şirketinin yaptığı açıklamaya göre piyasa ve pazar koşulları ile küresel ölçekte yaşanan ekonomik gelişmelerin etkileri değerlendirilerek; Şirketin faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmaması sebebiyle pay sahiplerini korumak amacıyla hisselerini geri topluyor.

Şirket, Borsa İstanbul'da pay başına 13,87- 13,99 TL fiyat aralığından toplam 87.001 TL nominal değerli pay geri alındığını açıkladı.

 Bugün gerçekleştirilen işlemler sonucunda yürürlükte olan pay alım kararı ile geri alınan payların nominal tutarı 4.251.305 TL'ye ulaştığnı belirtti.

Şirketin 23.08.2018 ve 17.02.2023 tarihli Yönetim Kurulu kararları ile geri alınan paylarla birlikte sahip olduğu şirket paylarının toplam nominal değeri 13.091.048 TL'ye, payların sermayeye oranı %3,74'e ulaştığını açıkladı.

Peki Hisse Geri Alımı Nedir ?

Hisse geri alımı, şirketlerin geri satın alınan hisse senetlerini iptal ederek sermayelerini azaltmak için kendi hisselerini geri satın aldıkları bir hissedar ödeme şeklidir. Tedavüldeki hisse sayısı düşerken, hissedarların şirketteki payları ve gelecekteki temettülerden alacakları tutar artar.

Hisse Geri aalım Sürecinin Avantajları Ve Dezavantajları 

Avantaj
Şirketin hisselerinin değerinin düşük olduğuna inandığını gösterir
 Hisse sayısını azalttığı için hisse değerini arttırır
 Hisse senedini potansiyel yatırımcılar için daha çekici hale getirir
Dezavataj
Zamansız olabilir
Fiyatta düşüşe yol açabilir, bu da şirketin sağlıklı olmadığı anlamına gelir
Pazar, şirketin büyüme fırsatları olmadığına inanabilir

Enerji Şirketinden 139.351.520 TL'lik Anlaşma! Enerji Şirketinden 139.351.520 TL'lik Anlaşma!

Ekonomik gerileme sırasında zorluklar yaratabilir