Gübre Fabrikaları T.A.Ş (GUBRF), KAP'a yaptığı açıklamayla %40 ortağı olduğu Tarkim Bitki Koruma A.Ş.'nin halka arz çalışmalarına başladığını duyurmuştu. Bugün yapılan açıklamayla SPK'ya başvurulduğunu bildirdi. 

Yapılan açıklamanın detayları şu şekilde:

Halka Arz Fiyatının Altında Kalan GYO Şirketinden Dev Geri Alım Halka Arz Fiyatının Altında Kalan GYO Şirketinden Dev Geri Alım

Sermayesinin %40'ı Şirketimize, %60'ı ise hakim ortağımız  Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği'ne ait olan Tarkim Bitki Koruma A.Ş.'nin halka arz çalışmalarına başladığı 24.02.2023 tarihli özel durum açıklamamızla kamuoyuna duyurulmuştu.

Halka arz süreci kapsamında iştirakimiz Tarkim Bitki Koruma A.Ş., 04.04.2023 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunmuştur.

Sermaye Piyasası Kurulu'nun onayına sunulan başvuru izahnamesi ve fon kullanım yerlerini gösteren Yönetim Kurulu kararı, iştirakimizin KAP duyurularında ve kurumsal internet sitesinde kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. 

Halka arz nedir?

Halka arz, önceden özel bir şirket olan hisselerin genel halka açılması anlamına gelir. Yatırımcılar halka arz edilen şirketlere yatırım yaparak, hisselerini satın alarak, şirketin büyümesinden ve başarısından pay alabilirler. Borsada halka arzlara olan ilgi, yatırımcıların piyasadaki güveni ve ekonomik beklentileri yansıtabilir. Şirketin finansal durumu, sektörü ve iş modeli gibi faktörler de halka arzlara olan ilgiyi etkileyebilir.

Editör: Erdem Yeşilyurt