Pagyo Gayrimenkul 3.taksit temettüsünü ödemeye hazırlanıyor.

PAGYO Temettü!

Son 6 Ayda Dalgalanan Bir Performans ve Kar Payı Dağıtımı! Son 6 Ayda Dalgalanan Bir Performans ve Kar Payı Dağıtımı!

Yönetim Kurulunun 18.12.2023 tarihli toplantısında 2022 yılı temettü ödemesinin 30.589.200 TL tutarındaki üçüncü taksidinin ödeme tarihinin 21.12.2023 olarak belirlenmesine karar verildiği bildirildi.

Hisse bugün seasn içerisinde yaklaşık &4 yükseliş ile 35,10 TL'den işlem görüyor.

Temettü Nedir? 

Temettü, bir şirketin ortaklarına yıllık bilanço esasına göre tespit edilen net karın oranında veya bunun için ayrılmış yedek akçelerden pay verilmesidir. Kar payının dağıtılmasına anonim şirketlerde genel kurul karar verir. Ana sözleşmeye eklenen bir maddeyle, bazı pay türlerine temettü ile ilgili olarak özel imtiyazlar tanınabilir. Bu koşullarda, kar dağıtımı sırasında bu özel imtiyazlar dikkate alınarak oranlar belirlenir.

Temettü Dağıtımı Sonrasında Hisse Fiyatı Ne Olur?

Temettü dağıtımı sonrasında hisse fiyatları, alış satışlara göre belirlenmektedir. Temettü dağıtılan günün sonrasında brüt hisse fiyatları dağıtılan kar payı miktarında düşmektedir. Durumu açıklamak gerekirse:

Bir şirketin değeri stabil değildir ve değer şirketin varlıklarına ve ettiği kara göre değişir. Şirket kasasında bulunan para da bu değerlenmenin unsurlarından biridir. Eğer temettü dağıtılmış ve şirket kasasından para çıkmışsa bu değer kaybı hisselere de yansır. Hisse değeri 30 TL olan bir şirket hisse başına 2 TL temettü dağıtmışsa hisse başı değeri 28 TL’ye düşer, brüt değer dağıtılan toplam temettü miktarında düşer. 

Editör: Nida Türk