Mayıs ayında halka arz edilen KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI A.Ş. (KAYSE), halka arzın büyüklüğünü 1,7 milyar TL olarak açıkladı.

Şirket, 106 milyon hisse senedi (lot) dağıttı ve halka arz sonrasında büyük bir ivme kazandı, değeri üç kat arttı.

Şirket, halka arz gelirini nasıl kullanacağını açıkladı.

Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda yayımlanan açıklamaya göre, üretim maliyetlerini düşürmek, verimliliği artırmak ve üretimde sürekliliği sağlamak amacıyla Kayseri Şeker Fabrikası'na bir adet C Maya Vakum Kazanı (yatırım süreci devam ediyor), Boğazlıyan Şeker Fabrikası'na bir adet Küspe Presi (faaliyete geçmiş durumda) ve Turhal Şeker Fabrikası'na dört adet Pres Filtre Modernizasyonu (faaliyete geçmiş durumda) yapılacağını açıkladı. Arz döneminde kullanılması planlanan bu yatırımların toplam maliyetinin 1.170.000 Euro olduğu belirtildi.

Şirketin KAP açıklaması: 

ENTRA Halka Arzı Başlıyor! Hesaba Kaç Lot Verir! ENTRA Halka Arzı Başlıyor! Hesaba Kaç Lot Verir!

25.05. 2023 tarihinde kamuoyuna duyurmuş olduğumuz ve  SPK onaylı izahname, Halka Arz Gelirinin Kullanım Yeri Entegrasyon ve Modernizasyon Yatırımları başlığı kapsamında 32 .-33. sayfalarda da yer alan yatırımlara ilişkin güncel durum aşağıdaki gibidir.

Kampanya döneminde kullanılması planlanan yatırımların toplam maliyeti 1.170.000 EUR olup, söz konusu yatırımların, şirketimizin  üretim maliyetlerini düşürmesi, verimliliğini artırması ve üretimde sürekliliği sağlaması beklenmektedir. Kamuoyunun bilgilerine sunarız. Saygılarımızla,

Editör: Bengüsu Ogelman