Doların 26,09 TL seviyesindeki seyri devam ederken, Euro ise değer kazanmaya devam ediyor. Euro, bugün 29,1274 TL seviyesinden güne başladı.

Özellikle Eurodaki yükseliş dikkat çekiyor. Eurodaki artış, 26 Mayıs'tan bu yana % 35 oranında gerçekleşti. Dolar ise aynı dönemde % 31,69 yükseldi.

ABD'deki enflasyonun beklentilerden daha fazla yavaşlaması, piyasalarda umut yarattı. Ayrıca, Türkiye'de Mehmet Şimşek'in Merkez Bankası Başkanı ile yaptığı Suudi Arabistan gezisinin etkileri de yakından takip ediliyor.

Dün açıklanan ABD enflasyon verileri, piyasalara umut ışığı saçarak beklentilerin üzerinde bir yavaşlamaya işaret etti. Yıllık enflasyon oranı % 3'e geriledi, beklenen % 3,1'di. Önceki yılın enflasyonu ise % 4 seviyesindeydi. Aylık enflasyon ise beklentilerin altında % 0,2 olarak gerçekleşti.

Bu verilerin ardından Euro/Dolar paritesi yükselişe geçti, küresel para birimleri karşısında Doların gücünü ölçen DXY endeksi 101,190'dan 100,085'e geriledi. Ancak, Dolar/TL paritesi üzerinde herhangi bir etkisi olmadı.

Gıda Devi Tam 1.2 MİLYAR TL Temettü Dağıtacak! Gıda Devi Tam 1.2 MİLYAR TL Temettü Dağıtacak!

NATO zirvesindeki gelişmeler, Türkiye piyasaları tarafından yakından takip ediliyor. Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya kabul edilmesine onay vermesi ve İsveç'in Türkiye'nin AB üyeliğini desteklemeye söz vermesi, piyasalarda rahatlama yarattı. Borsa İstanbul, yükseliş trendini sürdürürken, Türkiye'nin risk primi göstergesi olan CDS (kredi temerrüt takası) son 2 ayın en düşük seviyesine indi.

Editör: Ceyda Güven