Dünkü Federal Rezerv (Fed) toplantısında faizlerin beklendiği gibi 25 baz puan artırılarak %5,50'ye çıkması, doların gevşemesine neden oldu ve yatırımcılar arasında bazı soru işaretleri oluşturdu. Ancak, ING analisti Chris Turner, dolar satmak için şu an doğru zaman olmadığını düşünüyor.

Turner, ABD dolarının şu anda istikrarlı bir performans sergilediğini belirtiyor ve yatırımcılara, ABD'den gelecek bazı verileri beklemeyi öneriyor. Fed Başkanı Powell'ın açıklamalarını "güvenilir bir performans" olarak nitelendiren Turner, "Basın toplantısından çıkan en net mesajlardan biri, Başkan Powell'ın Fed'in 'çok fazla ileriye dönük rehberlik sağlamak istediğimiz bir ortamda olmadığını' hissetmesiydi." şeklinde ifade ediyor.

Yatırımcılara, Fed yerine verilere odaklanmalarını öneren Turner, 20 Eylül'deki bir sonraki toplantıda Fed'in iki yeni TÜFE raporu, iki yeni iş raporu ve yarın açıklanacak olan İstihdam Maliyet Endeksi gibi verilerin takip edilmesi gerektiğine vurgu yapıyor. Ona göre, doların hafif düşüşünü takip etmek yerine, verilerden gelecek ipuçlarına odaklanmak daha doğru olacaktır. Ayrıca, AMB (Avrupa Merkez Bankası) toplantısı gibi diğer önemli verilerin de göz önünde bulundurulması gerektiğini ifade ediyor.

Halk Yatırım PGSUS İçin AL Tavsiyesinde Bulundu!! Halk Yatırım PGSUS İçin AL Tavsiyesinde Bulundu!!

Turner, aynı zamanda carry trade ortamının popüler olmaya devam edeceğini ve doların açıkça bir fonlama para birimi olmadığını belirtiyor. Bu nedenle, doların zayıflamasının sürmesini beklemek yerine, verilere dayalı bir yaklaşım benimsemeyi öneriyor.

Editör: Burhanettin Ercuman