Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ikinci tur zaferi sonrasında dolar kuru yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Bugün itibarıyla dolar kurunun değeri 20,75 TL'ye yükseldi. Euro kuru ise 22,1675 TL seviyesinden başladı. Gözler, yarın ya da cumartesi günü açıklanması beklenen yeni kabineye çevrildi.

Türkiye ekonomisi ilk üç ayda %4 büyüme kaydetti, bu da beklentilerin üzerinde gerçekleşti. Öngörüler, büyümenin %3,7 seviyesinde olacağı yönündeydi. Birinci çeyrekte, hizmet sektörünün büyümeye en büyük katkıyı sağladığı görüldü, ancak sanayi sektörü %0,7 daraldı.

Tarım sektörü ilk üç ayda %3,8 büyürken, sanayi sektörü %0,7 daraldı. İş gücü ödemeleri ise sabit gelirli kişilere yönelik düzenlemelerin etkisiyle %126 arttı. Gayri Safi Katma Değer içindeki payı ise %38'e yükseldi. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bu rakamları değerlendirerek "AB ve OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ikinci ülke olduk" açıklamasını yaptı.

Savunma Sanayi Devi Afrika'ya Açıldı! İl Sözleşmesini Duyurdu! Savunma Sanayi Devi Afrika'ya Açıldı! İl Sözleşmesini Duyurdu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni kabineyi cuma günü açıklayacağı belirtiliyor. Erdoğan, önceki gün yaptığı açıklamada "Uluslararası itibara sahip finans yönetimi, yatırım ve istihdam odaklı bir üretim ekonomisi tasarlıyoruz" ifadelerini kullandı. Bu açıklamanın ardından gözler, eski maliye bakanı Mehmet Şimşek'e çevrildi. Mehmet Şimşek, son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda görüşmüştü.

Bankacılar, dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yönetimiyle yaptıkları görüşmelerde, doların dizginlenmesi ve Kredi Kayıt Bürosu (KKM) düzenlemelerinde gevşeme sinyalleri aldıklarını belirtti. Bu gelişmeler piyasalarda bir süredir tartışılan konular arasında yer almaktaydı.

ABD borçlanma tavanı görüşmeleri nihayet sonuçlandı. Dün akşam ABD Temsilciler Meclisi'nde yapılan oylamada, borç limitinin artırılması konusu onaylandı.

Editör: Burhanettin Ercuman