Citigroup'un stratejistleri, Türkiye'de sıkı para politikası ve güçlü ekonomik temellere dayanarak, dolar karşısında Türk lirasına karşı uzun pozisyon önerisinde bulundu. Citi'nin analistleri, 6 ay vadeli forward sözleşmeleri üzerinden doların TL karşısında değer kaybetmesini bekliyor.

Luis Costa ve diğer stratejistler, "Kısa USDTRY pozisyonuna yeniden giriyoruz. Son dönemde EM carry sepetinde yaşanan çözülme nedeniyle uzun lira pozisyonumuzu azaltmıştık, ancak şimdi ters dolarizasyon sürecinin devam edeceğini ve tüketim aktivitesindeki azalmanın süreceğini düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

Stratejistler, enflasyonda zirvenin geçtiğini ve iç enflasyon beklentilerinin düştüğünü belirterek, yaz aylarında lira akışının daha dengeli olabileceğini öngördü.

%733.33 Sermaye Artırımı! %733.33 Sermaye Artırımı!

Citi'nin tavsiyesine göre, 6 ay vadeli forwardlar üzerinden işlem yapılması önerilirken, bu süreçte riskler arasında beklenenden daha fazla gevşek bir merkez bankası politikası olasılığı da bulunuyor. Stratejistler, hedeflerinin +%5, zarar kes seviyesinin ise -%2,5 olduğunu vurguladılar.

Haziran ayında dolara karşı lira uzun pozisyonlarını kapatan Citi, şimdi yeniden TL lehine pozisyon almayı öneriyor.

Editör: Beyza Bedir