HSBC'nin dolar kuru için yaptığı yeni tahmin, sıkı parasal şartların ekonomiyi kredi kanalları yoluyla etkilemeye başlamasını ve bu durumun Türk Lirası'nı daha az kırılgan hale getireceğini belirtiyor. "Türk Lirası için Yeni Dönem" başlıklı raporda, döviz arzı ve talebi arasındaki dengesizliğin 2024 yılında devam edeceği öngörülüyor. Türk Lirası'nın değer kaybının sınırlandırılması için üç ana kanal öne çıkıyor:

  1. Destekleyici Döviz Taşımacılığı: Merkez Bankası'nın yüklemeli faiz artışlarının, taşıma dinamiklerini liranın lehine çevirdiği belirtiliyor. Döviz regülasyonunun etkisiyle döviz ima edilen getirilerin oynak kaldığı, ancak geleneksel para politikası sıkılaştırmasıyla carry restorasyonunun, FX carry işlemleri için daha destekleyici bir ortam sağladığı ifade ediliyor.

    Katlandıkça Katlanan Sanayi Şirketinden 30 Milyonluk İş Anlaşması! Katlandıkça Katlanan Sanayi Şirketinden 30 Milyonluk İş Anlaşması!
  2. Daha Az Negatif Reel Faizler Dolarizasyonu Sınırlar: Merkez Bankası'nın şahin duruşu ve mevduat faizlerinin artmasıyla birlikte, reel olarak mevduat getirisinin hala negatif olduğu, ancak dinamik bir para birimi için daha olumlu bir sürece girildiği belirtiliyor. Döviz korumalı mevduatların azaldığı, lira cinsi mevduatların cazibesinin bu yıl daha da artabileceği vurgulanıyor.

Editör: Burhanettin Ercuman