Şirketten %200 Sermaye Artırımı Hamlesi! Şirketten %200 Sermaye Artırımı Hamlesi!

Dün ABD'de açıklanan haftalık işsizlik maaşı başvurularının beklentilerin altında kalması, istihdam piyasasının hala canlı olduğuna işaret etti ve bu da Fed'in 2023 sonuna kadar iki faiz artırımı yapma beklentilerini güçlendirdi.

Dolar endeksi (DXY), 101 direncini test ederken Amerika'da 10 yıllık faizde son işlemler %3,86'dan, 2 yıllıkta ise %4,84’ten geçti. Ancak, bu sabah itibariyle DXY yatay bir seyir izliyor.

Gelişmekte olan ülke para birimleri karışık bir görüntü sergiliyor.

Yurt içinde dün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) faiz kararı takip edildi ve politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı %15'ten %17,5 düzeyine yükseltildi. Cumhurbaşkanı'nın Körfez ziyaretinin ardından düşük oranlar bekleniyordu. Ayrıca, Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Kur Korumalı Mevduat hesapları için zorunlu karşılık oranı tüm vadelerde %15 olarak belirlendi.

Fiyatlamalar tarafında ise net bir hareket gözlemlemiyoruz. Dolar/TL kuru hafif altında seyrediyor ve kurdaki bant hareketinin haftanın son işlem gününde de devam etmesi bekleniyor.

Euro/Dolar paritesinde ise ABD'de bilançoların takip edilmesi ve istihdam piyasasının güçlü görünümü, Fed'in faizleri bir süre daha yüksek seviyelerde tutacağı ihtimalini güçlendiriyor. Bu bağlamda, Fed'in Temmuz ayındaki toplantısında faizleri 25 baz puan artırması %96 ihtimalle fiyatlanıyor. Buna bağlı olarak da ABD tahvil faizleri yükseliyor. Dün 10 yıllık tahvilin getirisi 10 baz puan artarak %3,86 oldu. Dolar endeksi 101 direncini test ederken EUR/USD paritesi 1,1118 seviyesine geri çekildi. Şu aşamada dolardaki toparlanma ile paritede 1,1195 direnç seviyesinin altında seyir gözlenebilir. Paritenin sıralı destek seviyeleri ise 1,1085 ve 1,1030 olarak takip edilebilir.

Ons Altın/Dolar paritesinde ise diğer para birimlerindeki zayıflıkla dolar endeksi 100 seviyesinin üzerine çıktı ve haftalık işsizlik maaşı başvurularının istihdam piyasasında sıkı bir görüntü olduğuna işaret etmesiyle yukarı yönlü ivme kazandı ve 101 seviyesine yaklaştı. Değerli maden ise %0,4 düşüşle 1.970 seviyesinden kapandı. Teknik olarak, 1.965 yakın desteği önemli olarak görülüyor. Bu seviyenin altına sarkma yaşanmadıkça değerli madende tekrar toparlanma gözlenebilir. Direnç seviyesi ise 1.990 civarında. Ancak, 1.965 desteğinin kırılması durumunda 1.950 hedef olarak görülüyor.

Editör: Burhanettin Ercuman