Dolar ve Euro, Merkez Bankası'nın beklentilerin altında faiz artışı yapacağı düşünceleriyle yeni rekorlar kırmaya devam ediyor. Euro dün 30,42 TL ile tarihi zirveyi gördü ve bugüne 30,27 TL seviyesinden başladı. Dolar ise dün 29,66 TL ile tarihi zirveyi gördü ve bugüne de 26,95 TL seviyesinden başladı.

Cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana Dolar, Türk Lirası karşısında yüzde 34 değer kazanırken, Euro ise yüzde 41 değer kazandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), yarınki politika faiz kararını açıklayacak. Başkan Hafize Gaye Erkan'ın liderliğindeki ilk toplantıda, politika faizini yüzde 8,5'ten yüzde 15'e yükseltmişti. TCMB, önden yüklemeli faiz artışı yerine yavaş sıkılaştırmayı tercih ettiğini dile getirdi. Yarınki faiz açıklaması öncesi, hem Reuters hem de Anadolu Ajansı'nın ekonomistlerin katıldığı anketlerine göre, faiz artışına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak ekonomistler daha çok "ne kadar yüksek faiz artışı" yapılacağına odaklandı. Her iki anketin de ortalamasına göre, beklenti politika faizinin 500 baz puan artırılacağı yönünde. Bu da politika faizinin yüzde 20'ye çıkarılacağını ifade ediyor.

Büyük ABD yatırım bankası, politikadaki belirsizlik nedeniyle faiz artışı konusunda tahminde bulunmayacağını ifade etmişti.

ABD’de Tüketici Güveni, Son 8 ayın En Düşük Seviyelerinde! ABD’de Tüketici Güveni, Son 8 ayın En Düşük Seviyelerinde!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün başladığı 3 günlük Körfez turunda Suudi Arabistan ile birçok işbirliği anlaşmasını imzaladı. Bu turun 25 milyar dolarlık yatırımla sonuçlanması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, G20 toplantılarının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eşlik etmek için Körfez turuna katıldı.

Bakan Mehmet Şimşek, G20'ye katılmadan önce kamuda tasarruf genelgesini yayınlamıştı. Ekonomistler, akaryakıta yapılan ÖTV artışının enflasyonu keskin bir şekilde yükselteceğini dile getiriyor.

Editör: Ceyda Güven