AK PORTFÖY YENİ TEKNOLOJİLER YABANCI HİSSE SENEDİ FONU (AFT), 25.01.2010 tarihinde halka arz olmuş bir fondur. Yatırımlarını daha çok yabancı hisse senetlerinde değerlendirmek isteyen bir yatırım fonudur.

01.01.2023-01.01.2024 tarihleri arasında %137 büyümesine rağmen, 2024'ün başından itibaren sadece %21 büyümüştür. Bunun en bariz sebepleri arasında akademisyenler tarafından yapılan açıklamalarda dolar kurunun yıl başından itibaren sadece %11 artması olarak gösteriliyor. Biliyorsunuz,  NVİDİA 2024'ün başından itibaren %118 büyüme ile Avrupa'da büyük ses getirdi ancak bu denli büyük seslerin Türkiye'ye varması ne zaman olacak bilinmiyor. Bilir kişilerin görüşüne göre, eğer dolar kurunda artış gözlemlenirse beklenen büyümenin de pozitif yönde olacağı kanısındalar.

Fonun yatırım yaptığı alanlar ve hisseler;

  • Bilgi Teknolojileri: Apple, Microsoft, Google
  • Biyoteknoloji: Gilead Sciences, Amgen
  • Yapay Zeka ve Robotik: Nvidia, Tesla
  • Siber Güvenlik: Palo Alto Networks, CrowdStrike
  • E-ticaret ve Dijital Ödeme Sistemleri: Amazon, PayPal

Ak Portföy Yeni Teknolojiler Yabancı Hisse Senedi Fonu, teknoloji sektöründe yenilikçi, yaratıcı ve büyüme potansiyeli yüksek şirketlere yatırım yapar.  Ancak, bunun yanında, piyasa ve teknoloji risklerinin de dikkate alınması gerektiği unutulmamalıdır. 

TÜİK, Hizmet Üretim Endeksi Verilerini Açıkladı! TÜİK, Hizmet Üretim Endeksi Verilerini Açıkladı!

Editör: Yusuf Emin Güney