Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) dün açıkladığı Aralık 2023 enflasyon artışı yüzde 64,77 olarak duyurulmuştu. TÜED Başkanı Ergün, bu enflasyon rakamına dayanarak, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına yüzde 49,25, işçi ve BAĞ-KUR emeklilerinin aylıklarına ise yüzde 37,57 oranında bir artış yapılacağını hatırlattı.

Ergün'ün açıklamasında, "Fiyat algısının tamamen kaybolduğu bir ortamda, TÜİK'in enflasyonunun piyasa gerçeklerinden giderek uzaklaştığını ve yüksek yaşam maliyetinin emeklileri büyük bir yoksulluğa sürüklediğini" ifade etti. Ayrıca, hükümet yetkilileri ve parlamentonun, piyasa gerçekleriyle yüzleşmeleri gerektiğini vurguladı.

Ergün, açıklamasında, enflasyon oranlarının ve yapılan hesaplamaların günlük hayatın olağan akışına aykırı olduğunu savunarak, memur ve memur emeklilerine uygulanacak yüzde 49,25'lik zamın, emekliler arasındaki gelir adaletsizliğini artırdığını belirtti.

Avrupa Merkez Bankası'nın Faiz Kararı Ne Olcak! Avrupa Merkez Bankası'nın Faiz Kararı Ne Olcak!

Bu adaletsizliğin ortadan kaldırılmasının emeklilerin ortak beklentisi olduğunu belirten Ergün, Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) olarak en düşük emekli aylıklarının asgari ücrete çekilmesini talep ettiklerini ifade etti.

Editör: Burhanettin Ercuman