Altı aylık enflasyon farkının belirlenmesiyle birlikte, milyonlarca memur ve emeklinin maaş zam oranları netleşti.

TÜİK verilerine göre altı aylık enflasyon oranı yüzde 24,73 olarak gerçekleşti ve bu nedenle emekliler de yüzde 24,73 zam alacak.

Aynı TÜİK verilerine göre, emeklilerin alacağı beş aylık zam oranı yüzde 24,73 olarak belirlenirken, memur ve memur emeklilerinin zam oranı ise yüzde 19,30 olarak hesaplandı.

6 aylık fark ne kadar oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Mayıs ayında enflasyon aylık bazda yüzde 3,37 olarak belirlenirken, Haziran ayında ise yılın en düşük aylık enflasyon oranı olan yüzde 1,64 kaydedildi.

TÜİK verilerine göre, enflasyon oranları Ocak ayında yüzde 6,70, Şubat ayında yüzde 4,53, Mart ayında yüzde 3,16 ve Nisan ayında yüzde 3,18 olarak gerçekleşti.

Bu verilerin ışığında, Haziran ayı itibarıyla işçi emeklilerinin alacağı zam oranı yüzde 24,73 olarak belirlendi.

Temmuzda İşçi ve Bağ-Kur Emeklilerine Zam Tartışması

Temmuz ayında işçi ve Bağ-Kur emeklilerine, 5510 Sayılı Yasa gereği, 6 aylık enflasyon oranında artış yapılması bekleniyor. Ancak, kök aylıkları 10 bin TL'nin altında olan emeklilerin maaşları Hazine tarafından 10 bin TL'ye tamamlandığı için, en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak belirleniyor. Dul ve yetim maaşları ise bu tutarın oldukça altında kalıyor. Maaş artışları tamamlanan aylığa değil, kök aylığa uygulanıyor.

Kök aylıkları 10 bin TL'nin altında olan emekli sayısının yaklaşık 3,6 milyon olduğu tahmin ediliyor. Eğer Temmuz ayında yapılacak zam kök aylıklara uygulanırsa, en düşük maaşlar resmi enflasyon oranında artırılmadığından dolayı milyonlarca emekli ya hiç zam alamayacak ya da resmi enflasyondan daha düşük oranda bir artışla karşılaşacak.

Örneğin, kök maaşı 8 bin lira olan bir emekli yüzde 24,73 zam aldığında maaşı 1.978 lira artarak 9.978 lira olacak ve yine 10 bin liraya tamamlanacak. Bu durumda, şu anda 10 bin lira alan emeklinin maaşında herhangi bir artış olmayacak.

Memur ve Memur Emeklileri İçin Temmuz Zamları

Memur ve memur emeklileri, toplu sözleşme zammına ek olarak enflasyon farkı da almaktadırlar. 

Toplu sözleşme kapsamında, memur ve memur emeklileri Temmuz ayında yılın ikinci zamlarını alacaklar.

%17 Bedelsiz Beklerken Yarın Temettü Geliyor! %17 Bedelsiz Beklerken Yarın Temettü Geliyor!

Yılın ilk altı ayında memur ve memur emeklileri toplu sözleşme ile yüzde 15 zam almışlardı. İlk altı ayda enflasyonun yüksek çıkması durumunda, aldıkları zam ile enflasyon arasındaki fark da maaşlarına yansıtılacak. Ayrıca, toplu sözleşme gereği, ikinci altı ay için yüzde 10'luk bir zam daha alacaklar.

Haziran sonu itibarıyla, memur ve memur emeklilerinin ikinci altı ay için alacakları toplam zam oranı yüzde 17,38 olarak kesinleşti.

Editör: Yusuf Emin Güney