Petrol Ve Sanayi Devi Milyon Euro'luk Yeni Yatırımını Duyurdu! Petrol Ve Sanayi Devi Milyon Euro'luk Yeni Yatırımını Duyurdu!

BIST pay endekslerinde 1 Ekim - 31 Aralık arası dönemi için gelen güncellemede değişikliğe gidildi. 

Yeni gelen değişikliklere göre; 8 hisse çıkarıldı, yerine 8 yeni hisse yerleştirildi.

BIST100 arasından çıkarılan 8 şirket şunlar oldu:

 1. ASUZU (Anadolu Isuzu)
 2. AYDEM (Aydem Enerji)
 3. BAGFS (Bagfas)
 4. BIOEN (Bıotrend Çevre ve Enerji)
 5. CEMTS (Çemtas)
 6. GSDHO (GSD Holding)
 7. SELEC (Selçuk Ecza Deposu)
 8. TKNSA (Teknosa İç ve Dış Ticaret)

Çıkarılan hisselerin yerine ise şu şirketler getirildi:

 1. AKFYE (Akfen Yen. Enerji)
 2. BIENY (Bıen Yapı Ürünleri)
 3. CWENE (CW Enerji)
 4. EUPWR (Europower Enerji)
 5. IMASM (Imas Makina)
 6. KAYSE (Kayseri Şeker Fabrikası)
 7. MIATK (Mia Teknoloji)
 8. YEOTK (Yeo Teknoloji Enerji)

BIST100 NEDİR?

Borsa İstanbul’da işlem gören en değerli 100 hissenin belirlendiği endeks BIST 100 olarak tanımlanır. Bu endekse dâhil olan hisseler piyasa ve işlem hacmi gibi kriterlere göre belirlenir. Söz konusu sıralama, piyasanın hacmini ölçmek için kullanılan bir göstergedir. 

BIST 100 hisseleri, eski adı IMKB (İstanbul Menkul Kıymetler Borsası) olan Borsa İstanbul tarafından belirlenir. IMKB 100 hisseleri için işlem kodu XU100’dür. Söz konusu endekste yer alan hisseler yerel ve uluslararası yatırımcılar tarafından takip edilir. BIST 100, borsa hakkında detaylı bilgi veren bir sıralamadır. Bu göstergeyi takip ederek Türk piyasasında yüksek kamuoyu arzına sahip olan firmalar hakkında bilgi sahibi olmak mümkündür. Söz konusu endeks, ülke ekonomisinde ön plana çıkan sektörler hakkında da fikri verebilir.

BIST 100 Endeksinin Hisse Senetleri Nasıl Belirlenir?

“BIST 100 ne kadar?” sorusunu yanıtlarken bu endeksin çeşitli kriterlere göre belirlendiğini söylemek faydalı olur. Piyasa kapitalizasyonu hisselerin değerini belirleyen temel husustur. Bu kavram, şirketlerin tedavüldeki tüm hisselerinin piyasa değerini ifade eder. Borsa İstanbul endeksinde yer alan varlıkların hesabı, hisselerin sayısı ve değeri çarpılarak hesaplanır.

Arz talep dengesi BIST endeksi için belirleyici bir unsurdur. Hisselerin piyasalarda gördüğü talep arttıkça sıralamadaki yeri de doğal olarak yükselir. Borsa İstanbul’da işlem gören bir şirketin varlıkları piyasada talep gördüğünde hisselerinin ilk 100’de yer alması mümkündür. Bu endekste yer alıp başarılı bir grafik izleyen firmalar BIST 30 sıralamasına da dâhil olabilir.

Editör: Zeynep Nur Özdemir