Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat), Euro Bölgesi'nin Haziran ayı için enflasyon öncü verilerini açıkladı.

Enflasyon, Mayıs ayındaki %2,6 seviyesinden yıllık bazda %2,5'e geriledi ve beklentilerle uyumlu oldu. Aylık enflasyon oranı ise %0,2 olarak gerçekleşti.

%733.33 Sermaye Artırımı! %733.33 Sermaye Artırımı!

Gıda ve enerji gibi değişken kalemleri içermeyen çekirdek enflasyonun %2,8 olması beklenirken, bu oran değişmeyerek %2,9'da kaldı.

Hizmet sektöründe yıllık fiyat artışı %4,1 ile en yüksek seviyede gerçekleşti. Hizmet sektörünü %2,5 ile gıda, alkol ve tütün ürünleri, %0,7 ile enerji dışı sanayi ürünleri ve %0,2 ile enerji ürünleri izledi.

Haziran ayında faiz oranlarını çeyrek puan düşüren AMB yetkilileri, 20 ülkeden oluşan bölgede enflasyonun daha fazla faiz indirimi yapmaya elverişli olup olmadığını değerlendirmeye çalışıyor. Bu hafta Portekiz'in Sintra kentinde düzenlenen yıllık AMB toplantısında Başkan Christine Lagarde ve Başekonomist Philip Lane, tehdidin geçtiğine dair henüz ikna edici bir kanıt bulunmadığını belirtti.

Lagarde, Pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, "Hâlâ bazı belirsizliklerle karşı karşıyayız. Hedefin üzerindeki enflasyon risklerinin geride kaldığından emin olmak için yeterli veri toplamamız zaman alacak" dedi.

Bu açıklamalar, AMB'nin bu ay faiz indirimine ara verebileceği ve yeni ekonomik projeksiyonların açıklanacağı Eylül ayına kadar bekleyebileceği şeklinde yorumlandı. Piyasalar bu yıl bir veya iki faiz indirimi daha beklerken, AMB Yönetim Konseyi üyeleri Gediminas Simkus, Martin Kazaks ve Olli Rehn bu senaryoyu makul buldu.

AMB, yılın geri kalanında enflasyonun yavaşlamasını ve 2025'te hedefe doğru daha anlamlı bir düşüş bekliyor.

Editör: Yusuf Emin Güney