Fed faizlerinin borsa ve BIST100 endeksi üzerinde nasıl bir etkisi olur ?

Fed, ABD'nin merkez bankasıdır. Ülke genelinde 12 bölgesel bölümü de içerdiğinden, resmi olarak Federal Rezerv Sistemi olarak bilinir.

Fed neden faiz artırır?
Dünya genelinde insanların ihtiyaç duydukları mal ve hizmetlerin fiyatlarının yükseldiği dönemlerde Fed ekonomiye doğrudan müdahalede bulunur.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. (KLNMA)'dan 200 Milyon Dolarlık Anlaşma! Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. (KLNMA)'dan 200 Milyon Dolarlık Anlaşma!

ABD Merkez Bankası Fed’in böyle dönemlerde temel iki görevi vardır. Bunlardan birincisi fiyatları kontrol altında tutmak diğeri ise tam istihdamı sağlayarak üretimde meydana gelebilecek yavaşlamayı engellemek.

Fed’in faiz artırması neden önemlidir?
Faiz oranları yükseldiğinde, mal ve hizmetlerin daha pahalı hale gelmesine neden olur. Çünkü yüksek faiz ortamında borç para almak daha maliyetli hale gelir. Faiz oranı yüksekse, bir ev veya araba almanın maliyeti de daha yüksek olacaktır. Bu, tüketicilerin daha az harcama yapmasına neden olarak mal ve hizmetlere olan talebi azaltır. Talep azaldığında fiyatlar da düşer, bu da enflasyonu düşürür.

Fed’in faiz artırması borsayı nasıl etkiler?
Faiz oranları yükseldiğinde, şirketlerin sermaye artırması da daha pahalı hale gelir. Örneğin ihraç ettikleri tahviller için şirketler daha yüksek faiz oranları ödemek zorunda kalır. Sermaye artırmayı daha maliyetli hale getirmek, yakın vadeli kazançların yanı sıra gelecekteki büyüme beklentilerini de engelleyebilir. Sonuç olarak, faiz oranları arttıkça ileriye dönük kar beklentilerinde de aşağı yönlü bir revizyon olabilir.

Fed faiz artırımının BIST 100 endeksi üzerindeki etkisi
Fed’in faiz artırımı kararı alması rezerv para olan doların diğer para birimlerine karşı daha güçlü bir seviyeye gelmesine sebep olur. Güçlenen dolara karşı pozisyon almak istemeyen yatırımcılar da gelişmekte olan ülke borsalarından çıkarak dolara geçiş yapar.

BIST 100 endeksinde yabancı payının azalmasıyla likidite kaybı yaşanır ve endeks üzerindeki olumsuz bir senaryoda sert hareketler gözlenir. BIST 100 üzerinde Fed’in faiz artışlarının yarattığı bir diğer önemli risk ise, yüksek faiz ortamının küresel resesyona sebep olma ihtimali olarak belirtiliyor.

BIST100 endeksi anlık durumuna bakacak olursak;

Yıllık Değişim (%) : -18,37 %
Aylık Değişim (%) : -3,19 %
Haftalık Değişim (%) : -0,69 %
Günlük Değişim (%) : -0,69 %