Göstergeleri "SAT" sinyali veren hisseler. 19.06.2023

Mart Ayı Enflasyonu Açıklandı! Mart Ayı Enflasyonu Açıklandı!
  1. GOODY Goodyear Lastikleri T.A.Ş
  2. YATAS Yatas Yatak ve Yorgan Sanayi Ticaret A.Ş.
  3. SASA Sasa Polyester Sanayi A.Ş.
  4. KATMR Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş.
  5. YGGYO Yeni Gimat Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.

Borsada "Sat Göstergesi" terimi, teknik analizde kullanılan bir kavramdır ve bir finansal varlığın veya bir piyasanın, belirli bir teknik göstergeye göre "sat" sinyali verdiğini belirtir. Bu gösterge, genellikle bir finansal varlığın fiyat hareketlerini, trendini veya momentumunu değerlendiren matematiksel veya istatistiksel bir formül veya yöntemdir.

Birçok farklı sat göstergesi bulunmaktadır ve her biri farklı bir hesaplama yöntemine, veri setine veya piyasa koşuluna dayanabilir. Örnek olarak, hareketli ortalamalar, MACD (Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması), RSI (Göreceli Güç Endeksi), Stokastik Osilatör, Bollinger Bantları gibi yaygın kullanılan teknik göstergeler, sat göstergesi olarak kullanılabilir.

Bir finansal varlık veya piyasa, bir al göstergesi tarafından işaretlendiğinde, bu, teknik analiz yöntemlerine göre potansiyel bir " satış" sinyali olarak yorumlanabilir. Ancak, yatırım kararları alırken, teknik analizin yanı sıra temel analiz ve diğer faktörleri de dikkate almak önemlidir ve sadece bir tek göstergeye dayanmak riskli olabilir. Finansal piyasalarda  işlem yaparken dikkatli bir şekilde araştırma yapmak, riskleri yönetmek ve bir yatırım stratejisi oluşturmak önemlidir.

Editör: Erdem Yeşilyurt