Tab Gıda (TABGD) halka arzı borsada çok konuşulmuştu.

Enerji Devleri Borsada Genel Anlamda Kazandırdı Mı? Enerji Devleri Borsada Genel Anlamda Kazandırdı Mı?

7 miyar liraya yakın satış rakamıyla, oldukça büyük bir halka arz olan TABGD halka arzı, katılımcılarına da beklenen kazancı maalesef sağlayamadı.

2023 yılı 26 Ekim günü borsada işleme başlayan halka arz hissesi, 130TL fiyattan işleme başladı. Beşinci gün 207,80TL fiyattan düşüşe geçen TABGD, aradan geçen bu uzun zamana rağmen bir daha bu zirve fiyatı göremedi.

98TL fiyata kadar değer kaybeden hisse, bir çok yatırımcısını deyim yerindeyse ağlattı.

Yavaş yavaş toparlanma çabaları içine giren hisse, en son bayram öncesi haftası, 197,60TL fiyata kadar toparlayabildi.

Derken şimdi de TABGD yatırımcısına temettü müjdesi geldi. Şirket yatırımcılarına temettü dağıtacağı haberini açıkladı.

Şirket %56 oranında temettü dağıtacak Bu oran pay başına 0,56TL temettü demektir.

Borsa şirketleri hak sahibi yatırımcılara temettü açıklamalarını net oran ve brüt oran olarak 2 şekilde açıklarlar. Bunun sebebi temettü dağıtımında uygulanan stopaj oranıdır. ,

Bu oran borsa şirketlerinde genellikle %10 olarak uygulanır. Şirketler, hak sahibi yatırımcılara, temettü ödemesi yapmadan önce bu stopajı kesmek durumundadır.

Gelir vergisi olarak da adlandırabileceğimiz bu stopaj, henüz yatırımcıların hesaplarına geçmeden kesildiği için, temettü ödemesi alan yatırımcılar, bu kazançlarından her hangi bir gelir vergisi ödemek durumunda değillerdir.

TABGD temettüsünde bu stopaj oranı da düşüldükten sonra, yatırımcının eline pay başına net nakit 50 Kuruş temettü ödemesi yapılacak.

Bu ödenen temettü, hisseyi elinde tutan yatırımcı için ne kadar bir kayıp karşılar bilemiyoruz ancak şirket temettü ödemesi için 8 Temmuz tarihini belirledi.

Editör: Feriha Bahçuvan