Borsa İstanbul’da halka arz furyasında Tureks Turunç Madencilik İç ve Dış Tic. A.Ş. (MARBL) Marble Systems ile devam ediyor!

Geçtiğimiz hafta talep toplayan Tureks Turunç Madencilik İç ve Dış Tic. A.Ş. (MARBL) Marble Systems payları 8 Kasım 2023 tarihinde borsada işlem görmeye başladı.

ODINE Halka Arzı Bugün Borsada İlk Tavanı Kaç Lira! ODINE Halka Arzı Bugün Borsada İlk Tavanı Kaç Lira!

10,97 TL'den halka arz olan maden şirketi açılışını 12.06 TL'den yaptı.

4 defa tavan tazeleyen şirket şuan (tarih:13.11.23 saat: 16.30) 16.03 TL'den işlem görüyor.

Tavanda Bekleyen Kaç Lot Var?

Tureks Turunç Madencilik İç ve Dış Tic. A.Ş. (MARBL) Marble Systems 13 Kasım gününü tavanda bekleyen yaklaşık 29 milyon lot alış emri ile güne devam ediyor.

Tavanda Bekleyen Lot Sayısı Ne Anlama Geliyor?

Tavanda bekleyen lot sayısı, alıcıların tavan fiyattan girdiği toplam alım emri anlamına gelir. Örneğin tavan olan hisseye yatırımcılar tavan fiyattan emir gönderip almak isterse ve satıcılar da güçsüzse, gönderilen her emir tavanda bekleyen lot sayısına eklenecektir.

Şirket Ne Zaman Tavan Bozar?

Halka arzlarda hisselerin tavan bozması tamamen yatırımcı ilgisine ve alıcı satıcı dengesine bağlıdır. Tavan bozan halka arzlar bazen yeniden tavan olarak günü kapatırken, bazen de panik satışların etkisiyle değer kaybı yaşayabilmektedir. Bu durum yatırımcıların söz konusu fiyatı alış fırsatı ya da satış fırsatı olarak görmesi ile alakalı bir durumdur. Bazı hisseler için tavan bozulması yatırımcılar tarafından alış fırsatı olarak, bazıları ise satış fırsatı olarak algılanır.

Editör: Abdurrahman Zougari