Çin’in açığa satış kuralı sonrasında Çin hisseleri yükselirken, Asya’da teknoloji şirketleri endeksleri yukarı taşıdı. Çin'in aldığı önlemler sonrası CSI 300 yüzde 1, Hong Kong Hang Seng yüzde 1,5 artış gösterdi.

Çip üreticisi Tayvanlı TSMC’nin hisse fiyatı, 2022’den beri en hızlı çeyreklik satış büyümesi yakalayarak rekor seviyeye ulaştı. ABD’de S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri çarşamba günü yüzde 1’den fazla arttı. MSCI Dünya endeksi de rekor seviyesine çıktı.

Türkiye Gıda Devi Temettüsünü Dağıttı! Türkiye Gıda Devi Temettüsünü Dağıttı!

Amerikan hisse senedi vadeli işlemleri sabah saatlerinde yatay seyretti. Fed'in açıklamaları sonrası dolar, gelişmiş ülke para birimlerine karşı hafif zayıfladı. ABD 10 yıllık tahvil getirisi yüzde 4,292 seviyesinde kaldı.

ABD'de Çekirdek Enflasyonun Yavaşlaması Fed'in Eylül'de Faiz İndirimine Kapı Açabilir

ABD çekirdek tüketici fiyatlarının artış hızının ikinci kez üst üste geçtiğimiz yıldan bu yana en düşük seviyede gerçekleşmesi, Eylül ayında Fed'in faiz indirimi yapacağı beklentisini güçlendirebilir.

Bazı anketlere katılan ekonomistler, gıda ve enerji dışı TÜFE’nin Mayıs ayında olduğu gibi Haziran ayında da yüzde 0,2 oranında artmasını bekliyor.

Manşet TÜFE’nin ise benzin fiyatlarındaki düşüşle yalnızca yüzde 0,1 oranında artacağı öngörülüyor.

Bazı ekonomistlere göre, Fed Başkanı Jerome Powell’ın “cesaret verici” olarak nitelendirdiği haziran enflasyon verileri “çok iyi” gelebilir. Aralarında Anna Wong ve Stuart Paul’un da bulunduğu ekonomistler, bu verinin Fed’in Eylül ayında faiz indirimlerine başlaması için zemin hazırlayabileceğini belirtiyor.

Çekirdek enflasyonun önemli kalemlerinden olan ve son 12 ayda 11 kez fiyat düşüşü yaşanan ikinci el otomobil fiyatlarındaki düşüş beklentisi, düşük enflasyon tahminlerini destekliyor. Bu yılın başlarındaki enflasyonda büyük rol oynayan kira fiyatları da yılın başlarındaki hızını kaybetmiş durumda.

Editör: Yusuf Emin Güney