İngiltere'nin yılın ilk çeyreğinde resesyondan çıkmasına rağmen, resmi veriler Nisan ayında ekonominin durgunlaştığını ve ülkenin önümüzdeki ay yapılacak genel seçimler öncesinde ekonomik zorluklarla karşı karşıya olduğunu gösterdi.

İngiltere Ulusal İstatistik Ofisi, Nisan ayında ülkenin büyüme oranının yüzde sıfır olduğunu açıkladı. Mart ayında ise İngiltere, yüzde 0,4'lük büyüme ile ekonomik durgunluktan çıkmayı başarmıştı.

AFP'nin haberine göre İngiltere, 4 Temmuz'da yapılacak genel seçimde oy kullanacak. Seçimde ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin kazanması ve Başbakan Rishi Sunak liderliğindeki Muhafazakarların 14 yıllık iktidarına son vermesi bekleniyor.


Birleşik Krallık baş ekonomisti Paul Dales, Capital Economics araştırma grubundan, "Nisan ayında GSYH'deki durgunluk, ekonomik toparlanmanın sona erdiği anlamına gelmiyor ancak seçimlere üç hafta kala başbakan için pek olumlu bir gelişme değil" dedi.

TÜİK, Hizmet Üretim Endeksi Verilerini Açıkladı! TÜİK, Hizmet Üretim Endeksi Verilerini Açıkladı!

Nisan ayı üretim verilerine göre, hizmet sektörü yüzde 0,2 artarken, üretim sektörü yüzde 0,9 ve inşaat sektörü yüzde 1,4 oranında düşüş gösterdi.

Kaynak: BİGPARA