INVEO’nun %23 payına doğrudan sahip olan GEDİK, 20 Aralık 2022 tarihindeki bildirisinde Papara'nın Inveo Yatırım Bankası'ndaki payı %9,99 oranında gerçekleşecektir.”  Şeklinde ifadede bulunmuştu.

GEDIK’in bültende yayınladığı bildiride şu açıklamalar yer alıyordu:

“Inveo Yatırım Bankası A.Ş. tarafından sermaye artırımı yoluyla ihraç edilecek 55.493.834 TL nominal değerli paylar, Papara tarafından emisyon primi dahil 166.677.000 TL bedel ile sermaye artırımına iştirak yoluyla edinilecek ve bu işlem sonunda Papara'nın Inveo Yatırım Bankası'ndaki payı %9,99 oranında gerçekleşecektir.  Sermaye artırım sürecinin tamamlanması ile birlikte kesinleşecek olmakla beraber, bu işleme konu Inveo Yatırım Bankası A.Ş.'nin değeri yaklaşık olarak 1,67 Milyar TL'ye ulaşacaktır.

Söz konusu pay ihracı gerekli onaylar alınıp sermaye artırım süreci tamamlandığında Inveo Yatırım Bankası A.Ş.'nin ödenmiş sermayesi 555.493.834 TL'ye ulaşacak olup Şirketimizin sermaye payı %20,7 olacaktır. 

14 milyonu aşkın bireysel kullanıcısı ile alanında lider Papara ve yeni ekonomiye önderlik edecek Inveo Yatırım Bankası  arasındaki iş birliğinin boyutu ve "finansal hizmetlere erişimi kolaylaştırma" hedefiyle yaratılacak kollektif değer paralelinde, Inveo Yatırım Bankası A.Ş. ortaklık yapısında değişiklikler olabilecektir.”

Inveo Yatırım Holding A.Ş. ise, dün, 07.08.2023, KAP’ta yaptığı bildirimde PAPARA ile anlaşmasının son bulduğuna yer verdi.

Şirketin bültende yaptığı açıklama ise şu şekilde oldu:

“Sayın Paydaşlarımız;  

Şirketimizin 4 Temmuz 2022 ve 20 Aralık 2022 tarihli özel durum açıklamalarında, Papara Elektronik Para AŞ'nin %10'un altında bir oranla sermaye artırımına iştirak yoluyla Misyon Yatırım Bankası'na (Eski Unvan: Inveo Yatırım Bankası) katılım sağlaması adına atılan adımlar duyurulmuştu.

Taraflar arasında gerçekleşen görüşmeler neticesinde mutabakata varılamamış olup, ortaklık görüşmelerinin sonlandırıldığı kamuoyunun bilgisine sunulur. 

Finans alanında yeniliklere imza atmış isimlerden kurulu kadrosu ve özgün iş modeliyle kapasitesini her geçen gün geliştirmekte olan Misyon Yatırım Bankası; ülkemizde yeni imkan ve değerler yaratmak üzere faaliyetlerine başlamıştır.”

Papara (Papara Elektronik Para Anonim Şirketi)

Papara, KPMG tarafından Global FinTech 100'de listelenen, Türkiye'nin lider FinTech şirketidir. Papara, özgün LinkedIn verileriyle belirlenen "LinkedIn En İyi Startup'lar 2022" listesinde ilk sırada yer almış, dünyanın önde gelen FinTech topluluklarından Finovate tarafından düzenlenen 2022 Finovate Awards'da "En İyi Mobil Ödeme Çözümü" seçilmiştir. 2016 yılında finansal hizmetleri herkes için hızlı, kolay, hesaplı ve keyifli hâle getirmek amacıyla kurulan Papara'nın 14 milyondan fazla bireysel kullanıcısı, aralarında Uber, Yandex gibi şirketlerin de bulunduğu 1.500'ü aşkın ticari kullanıcısı vardır. Türkiye'de ön ödemeli kart pazarının lideri olan Papara, sigorta ve yatırım gibi iş alanlarının yanı sıra geleneksele yeni bir soluk getirecek temel bankacılık ürünleri üzerinde de çalışıyor. 400'den fazla çalışanıyla Papara, ürün ve hizmetlerini daha geniş coğrafyalara yayarak bölgenin lider ve rekabetçi finansal teknoloji şirketi olmayı hedefliyor.

Halka Arzdan  101.648.000 TL'lik Zarar! Halka Arzdan 101.648.000 TL'lik Zarar!

Editör: Ceyda Güven