Son üç ayda en fazla hacim kaybeden BIST100 hisseleri şunlardır:

  1. ISDMR 
  2. GENIL 
  3. BUCIM  
  4. OYAKC 
  5. YYLGD 

İşlem hacmi, bir finansal varlık veya piyasanın belirli bir zaman diliminde gerçekleşen toplam alım satım işlemlerinin miktarını ifade eder. Genellikle hisse senetleri, tahviller, döviz çiftleri veya emtialar gibi finansal varlıklar için kullanılır. İşlem hacmi, belirli bir zaman diliminde gerçekleşen alım satım işlemlerinin toplamı olarak hesaplanır.

İşlem hacmi, yatırımcılar ve analistler için önemli bir göstergedir çünkü yüksek işlem hacmi, likiditenin ve piyasanın aktifliğinin bir göstergesi olarak kabul edilir. Yüksek işlem hacmi, fiyat dalgalanmalarının daha iyi tahmin edilebilmesi ve alım satım işlemlerinin daha kolay gerçekleştirilebilmesi anlamına gelir. Düşük işlem hacmi ise genellikle piyasanın durgun olduğunu veya ilgili varlığın likiditesinin düşük olduğunu gösterir.

Halka Arz Şirketi Milyon Dolar'lık Sözleşme İmzaladı! Halka Arz Şirketi Milyon Dolar'lık Sözleşme İmzaladı!

İşlem hacmi, birim olarak genellikle lot veya hisse senedi miktarı şeklinde ifade edilir. Örneğin, bir hisse senedi için günlük işlem hacmi 500.000 adet hisse senedini ifade ederse, o gün içinde toplamda 500.000 hisse senedi alınıp satılmış demektir.

Editör: Burhanettin Ercuman