2022'de Borsa İstanbul, tarihi bir başarı elde ederek halka arzlar alanında büyük bir talep gördü. Yeni yatırımcıların sayısı 1 milyonun üzerine çıkarken, küçük yatırımcılar arasında halka arzlara katılan ve kazanç sağlayan kişilerin sayısında gözle görülür bir artış yaşandı. Merkezi Kayıt Kuruluşu'nun (MKK) verilerine göre, 2022'de 40 şirket halka arz edildi ve bu halka arza katılan yatırımcı sayısı 8 milyon 713 bin 686 olarak kaydedildi. Bu halka arzlar sonucunda hisselerinin değeri 16 kat artan şirketler, yatırımcılar için halka arz takvimini canlı hisse takibi kadar önemli hale getirdi.

Halka arz takvimi, şirketlerin halka arz tarihlerini içeren bir rehber olarak en çok aranan bilgiler arasında yer aldı.

Bu yazıda, geniş kitleler tarafından merak edilen halka arz takvimini ve 2023 yılında halka arz olması beklenen şirketleri derledik. İşte yaklaşan halka arz tarihleri ve bu konuyla ilgili merak edilenler:

Halka Arz Kavramı Nedir? Sıkça sorulan halka arz takvimi öncesi, bu konuyla ilgili temel bilgilerden bahsedelim. Halka arz nedir, nasıl yapılır gibi sorular pek çok kişi tarafından merak ediliyor.

Halka arzın basit bir tanımı, şirketlerin kendi kaynaklarını artırmak amacıyla hisselerini borsada satışa sunmalarıdır. Borsa İstanbul'nun tanımına göre, halka arz, payların birçok ve önceden bilinmeyen yatırımcılara çağrı ve ilanla satılması anlamına gelir.

Bu aynı zamanda şirketlerin özkaynaklarını artırarak hisse senetlerini halka arz etmeleri anlamına gelir.

Halka arz edilen hisse senetleri, Borsa İstanbul'un Pay Piyasası (PP) kapsamında yer alan pazarlarda (Yıldız Pazar, Ana Pazar, Alt Pazar) işlem görmeye başlayabilir.

Genel olarak, halka arz ile bir şirket borsaya açılarak hisse senetlerini halka arz eder. Bu noktadan sonra, hisse senetlerinin hareketleri yakından takip edilir. Bazı halka arzlar tavan yaparak günlerce yüksek işlem görürken, bazıları ise satış baskısı altında seyredebilir.

Burada önemli olan, hisse senetlerinin analizi ve borsa takibinin nasıl yapılacağının öğrenilmesi, panik satışlarından kaçınılmasıdır.

2023 Halka Arz Takvimi Şimdi, yatırımcıların en fazla merak ettiği konulardan biri olan 2023 halka arz takvimine geçelim. En çok araştırılanlar arasında yer alan 2023 için borsa halka arz takvimi ve ilgili bilgiler aşağıda sunulmuştur:

ŞİRKET ADI HALKA ARZ TARİHİ KODU HALKA ARZ ARACI KURUM

İzdemir Enerji Elektrik Üretim A.Ş. 8-9-10 Ağustos 2023 IZENR

Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. Tatlıpınar Enerji Üretim A.Ş. 10-11 Ağustos 2023

Yeni Halka Arz 468,5 Milyon TL’lik Yatırım Teşviki Alıyor Yeni Halka Arz 468,5 Milyon TL’lik Yatırım Teşviki Alıyor

TATEN Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Ofis Yem Gıda San. Tic. A.Ş. 10-11 Ağustos 2023

OFSYM Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. Altınkılıç Gıda ve Süt San. Tic. A.Ş. BEKLENİYOR BEKLENİYOR

Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. Durukan Şekerleme San. ve Tic. A.Ş. BEKLENİYOR BEKLENİYOR Deniz Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş. Dmr Unlu Mamuller Üretim Gıda Toptan Perakende İhracat A.Ş. BEKLENİYOR BEKLENİYOR

A1 Capital Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Vera Konsept Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. BEKLENİYOR BEKLENİYOR İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (Penti) Penca Tekstil Çorap San. ve Tic. A.Ş. BEKLENİYOR BEKLENİYOR Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Alcas Metal Sanayi A.Ş. BEKLENİYOR BEKLENİYOR Global Menkul Değerler A.Ş. Ebebek Mağazacılık A.Ş. BEKLENİYOR BEKLENİYOR Ünlü Menkul Değerler A.Ş. Meka Beton Santralleri İmalat San. ve Tic. A.Ş. BEKLENİYOR 2023'ÜN 2. YARISI Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. Gıpta Ofis Kırtasiye ve Promosyon Ürünleri İmalat San. A.Ş. BEKLENİYOR BEKLENİYOR Halk Yatırım Menkul Kıym

Editör: Burhanettin Ercuman