İzdemir Enerji Elektrik Üretim AŞ, Türkiye'nin artan elektrik ihtiyacına destek sağlamak amacıyla kurulmuş bir şirkettir ve borsada IZENR hisse koduyla halka arz edilmektedir. Borsa İstanbul'da işlem görmeye hazırlanan şirket, halka arz taleplerini toplamak için 8-10 Ağustos tarihlerini belirlemiştir. SPK onayının ardından yatırımcıların büyük ilgisi beklenen bu halka arzda, paylar bireylere eşit şekilde dağıtılacaktır.

İzdemir Enerji, ithal kömüre dayalı termik santrali ile Türkiye ve uluslararası düzeyde geçerli teknik ve çevre standartlarına uygun olarak yılda ortalama 2 milyar 664 milyon kilovatsaat elektrik üretmektedir. Şirket, çevreci yaklaşımıyla 2016'da İngiltere parlamentosunda düzenlenen Green Apple ödüllerinde Altın Madalya ve Green World ödüllerini kazanmıştır.

Halka Arz Sonuçlandı! Kaç Lot Düştü? Halka Arz Sonuçlandı! Kaç Lot Düştü?

Şirket, halka arz gelirinin yüzde 70-80'ini güneş enerjisi kurulumlarına, yüzde 20-25'ini ise işletme sermayesi finansmanına yönlendireceğini açıkladı. Halka arz fiyatı hisse başına 19 TL olarak belirlenmiştir.

İzdemir Enerji, termik enerji santralinde 370 megavat kurulu güce sahiptir. Pulverize kömür yakma teknolojisi kullanarak temiz kömür yakımı gerçekleştirmektedir. Kömür, kapalı stok sahasından bantlı taşıma sistemiyle değirmenlere iletilmekte, burada toz haline getirildikten sonra kazanlarda yakılmaktadır.

Halka arz sonrasında İzdemir Enerji'nin halka açıklık oranı, ek satış olmaması durumunda yüzde 20,02, ek satış durumunda ise yüzde 24,02 olacaktır.

İcra Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı Feyyaz Yazar, termik enerji santrali hakkında bilgi vererek, yüksek verim sağlayan pulverize kömür yakma teknolojisi ile çalıştıklarını ve kömürün yanı sıra yardımcı olarak doğal gazı kullandıklarını ifade etti. Kömürün kapalı stok sahasından taşıma sistemleri aracılığıyla değirmenlere ulaştığını ve burada yakıma hazır hale getirildiğini belirtti.

Editör: Burhanettin Ercuman